Izabela zmarła w 22. tygodniu ciąży. Prokuratura przygotowała akt oskarżenia

Zdjecie budynku dron 1
Kastelik

Szymon Kastelik

1 grudnia, 2023

Samodzielny Dział do Spraw Błędów Medycznych Prokuratury Regionalnej w Katowicach skierował do Sądu akt oskarżenia ws. śmierci Izabeli w pszczyńskim szpitalu. Kobieta zmarła 22 września 2021 roku będąc w 22 tygodniu ciąży. Najbliżsi kobiety mówili w mediach, że lekarze nie chcieli usunąć ciąży, która zagrażała jej życiu. Oskarżeni to trzech lekarzy. 

We wrześniu 2021 roku do Szpitala Powiatowego w Pszczynie (dzisiaj Szpital Joannitas) zgłosiła się 30-letnia Izabela - znana lokalna fryzjerka z Ćwiklic. Odeszły jej płyny owodniowe. Według relacji rodziny zmarłej (która m.in. w reportażu programu "Uwaga" przedstawiła wiadomości SMS przesyłane w ostatnich godzinach życia przez 30-latkę,) ciężarna nie miała odpowiedniej opieki. Lekarze mieli czekać, aż płód sam obumrze i dopiero wtedy decydować się na usunięcie go. Izabela miała pisać, że podejrzewa u siebie sepsę i źle się czuje. Ostatecznie zmarła 22 września po godzinie 7:00. Powodem był wstrząs septyczny. Była w 22. tygodniu ciąży, a płód miał liczne wady.

Według jej rodziny, służba szpitala miała wskazywać na prawo aborcyjne w Polsce i dlatego czekali na usunięcie płodu. Ministerstwo Zdrowia wydało specjalny komunikat w tej sprawie, gdzie jednoznacznie wskazało, że zdrowie i życie matki jest najważniejsze. Polskie prawo przewiduje aborcję ze względu na zagrożenie dla matki. Resort Zdrowia zarządził kontrolę, a ówczesny dyrektor placówki w Pszczynie Marcin Leśniewski zawiesił kontrakt dwóch lekarzy, którzy pełnili wówczas dyżur. 

- Od 2.11 w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie trwała kontrola NFZ w sprawie śmierci ciężarnej pacjentki. Czynności kontrolne zakończyliśmy 30.11. Kontrolerzy sprawdzali m. in. zabezpieczenie obsady medycznej oraz organizację i sposób udzielania świadczeń. Kontrola wykazała rażące nieprawidłowości m. in. w organizacji i sposobie realizacji świadczeń medycznych - poinformował w grudniu 2021 roku Narodowy Fundusz Zdrowia.

NFZ nałożył na pszczyński szpital karę w wysokości blisko 650 tysięcy złotych. Składają się na nią: 615 tysięcy złotych za niedochowania należytej staranności w opiece nad pacjentką oraz około 32 tys. zł z tytułu niewłaściwego prowadzenia dokumentacji medycznej. 

Akt oskarżenia

W 2022 roku trzech lekarzy usłyszało zarzuty. Teraz Prokuratura Regionalna w Katowicach skierowała przeciwko nim akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Pszczynie.

- Aktem oskarżenia objęto trzech lekarzy z tego Szpitala. Pod zarzutami narażenia Izabeli S. na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, tj. czynów z art. 160 § 2 k.k., stanęli Krzysztof P. – Zastępca Kierownika Oddziału Ginekologiczno-Położniczego powyższej placówki ochrony zdrowia, który zastępował Ordynatora Oddziału oraz Michał M. – lekarz ginekolog – położnik, pełniący poranny dyżur na tamt. Izbie Przyjęć - informuje Prokuratura Regionalna w Katowicach.

Trzeciemu z lekarzy, Andrzejowi P. pełniącemu wówczas dyżur popołudniowy na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym wspomnianego szpitala, zarzucono popełnienie występku narażenia Izabeli S. na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia pozostającego w związku przyczynowo - skutkowym z nieumyślnym spowodowaniem jej śmierci. 

Oskarżonym grozi kara do 5 lat więzienia. 

fot. Szpital w Pszczynie mat. pras

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 1.9µg/m3 PM2.5: 1.7µg/m3