Jak zdobyć licencję maszynisty w Kolejach Śląskich. Zostań głównodowodzącym pociągu

jak zostać maszynistą

Redakcja

18 stycznia 2023

Marzycie o zostaniu maszynistą prowadzącym pociąg, przy wschodzącym słońcu przez górskie doliny Beskidu Śląskiego, wśród stawów w Goczałkowicach-Zdroju lub w gęstwinach lasów lublinieckich? Szybko wyjaśnimy Wam jak zostać maszynistą Kolei Śląskich, a także jak sprawdzić, czy taka praca w ogóle nam odpowiada.


Każdy zainteresowany zostaniem maszynistą podróżującym przez województwo śląskie może rozpocząć swoją karierę w wybranej szkole posiadającej profil kolejowy. Dawniej, jeszcze kilkadziesiąt lat temu Górny Śląsk stanowił jedną z kolebek kolejowej edukacji, w szczególności zaś „miasto kolejarzy”, czyli Tarnowskie Góry stanowiące symbol przemiany z miasta górniczego w kolejowe, a dziś wyraźnie turystyczne (choć nie zapominające o swych górniczych i kolejowych korzeniach). Jeżeli zaś kończyliście edukację w szkole średniej o innym niż kolejowy profilu, możecie odbyć kurs w Ośrodku Szkolenia Maszynistów Kolei Śląskich.

To w pełni profesjonalna jednostka, która jest uprawniona do prowadzenia szkoleń oraz egzaminowania nie tylko kandydatów na maszynistów, ale także samych maszynistów. Ośrodek Szkolenia Maszynistów Kolei Śląskich jest wpisany do „Rejestru ośrodków szkolenia i egzaminowania” prowadzonego przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, dzięki czemu podejmując się szkolenia w naszym regionie, możecie zostać zawodowymi maszynistami i przemierzać województwo śląskie mając najlepszy widok ze wszystkich podróżujących!

Jeżeli nie jesteście pewni, czy zawód maszynisty to na pewno najlepszy wybór możecie skorzystać z… symulatora, który udostępniają Koleje Śląskie przy ulicy Raciborskiej w Katowicach! Symulator dokładnie odzwierciedla kabinę pojazdu trakcyjnego! Możecie zasiąść za pulpitem maszynisty pociągu typu Elf 2/22 WEd i spróbować swoich sił jako głównodowodzący! To jednak nie tylko idealne odwzorowanie pulpitu i kabiny maszynisty, ale także ruchoma platforma, która odwzorowuje ruch pociągu, jego hamowanie, drżenie, ruszanie, przyspieszenie, a nawet wykolejenie! Dzięki temu możecie nie tylko spróbować swoich sił jako przyszli adepci kolejarskiej służby, ale także jako miłośnicy transportu kolejowego, którzy marzą o zostaniu maszynistą, lecz nie są pewni, czy to dla nich dobra ścieżka kariery. Aby spróbować swoich sił, możecie zarezerwować swoją wizytę poprzez stronę internetową Kolei Śląskich!

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.8µg/m3 PM2.5: 3.5µg/m3