Jacek Kurski odwołany ze stanowiska prezesa TVP. Zastąpi go Mateusz Matyszkowicz z Żywca

Csm jacekkurski 79070343ef

Redakcja

5 września, 2022

Rada Mediów Narodowych odwołała Jacka Kurskiego z funkcji prezesa TVP. To kolejny raz, kiedy były poseł stracił to stanowisko.

Jako pierwszy tę informację podał Onet powołując się na członków Rady Mediów Narodowych. Następnie potwierdził ją członek RMN Robert Kwiatkowski na Twitterze. - RMN właśnie odwołała Jacka Kurskiego z funkcji prezesa TVP i powołała M Matyszkowicza. Niestety bez szansy na konkurs - napisał Kwiatkowski.

Wniosek o odwołanie Kurskiego miał złożyć sam szef RMN, Krzysztof Czabański a poparli go przedstawiciele PiS w radzie. Jacek Kurski stanowisko prezesa TVP stracił już w marcu 2020 roku po naciskach Andrzeja Dudy. W marcu 2020 roku prezydent Polski wymusił na Prawie i Sprawiedliwości dymisję Jacka Kurskiego - od tego zależało, czy podpisze ustawy dające mediom publicznym 2 miliardy złotych. Jednak po kilku dniach Kurski został doradcą zarządu TVP, potem wiceprezesem, a w lipcu ponownie wybrano go na prezesa. 

Nowym prezesem telewizji publicznej został Mateusz Matyszkowicz. Pochodzi z Żywca, gdzie ukończył liceum. Studiował w Krakowie. W latach 2016–2017 był dyrektorem TVP Kultura, w latach 2017–2018 dyrektor TVP1. Od 2019 jest członkiem zarządu.

Możliwe, że Jacek Kurski otrzyma nowe zadanie w rządzie. - Zmiana na stanowisku prezesa TVP nie oznacza oczywiście negatywnej oceny dotychczasowej pracy. Już niedługo przed Kurskim nowe zadania - napisał na Twitterze rzecznik PiS-u, Radosław Fogiel.

- Potwierdzam, że w wyniku decyzji mojego środowiska politycznego, w porozumieniu ze mną przestałem być Prezesem TVP. Wiem, że przede mną kolejne wyzwania. Telewizja, kt. oddałem 7 ostatnich lat jest dziś u szczytu potęgi, wspaniała jak nigdy. Z serca dziękuję Widzom i ludziom TVP - skomentował sam Kurski.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.7µg/m3 PM2.5: 13.4µg/m3