IX Bytomski Dzień Wcześniaka

Wczesniak3

Redakcja

16 listopada, 2022

Już po raz dziewiąty Szpital Specjalistyczny nr 2 organizuje obchody Dnia Wcześniaka.

Konferencja poświęcona problemom związanym z wcześniactwem, rozpocznie się we wtorek, 22 listopada o 10.00 w Śląskim Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu przy ul. Batorego 15.

W czasie IX Bytomskiego Dnia Wcześniaka dr n. med. Patrycja Gazy - specjalistka neonatolog, poprowadzi wykład „Życie wcześniaka - niezwykła Odyseja”. Będzie również możliwość wysłuchania prelekcji na temat profilaktyki w czasie ciąży w kontekście zmniejszenia liczby porodów przedwczesnych, który przedstawi prof. Anita Olejek - kierowniczka Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie ginekologii i położnictwa.

Z kolei metody wczesnego wspomagania noworodka przedstawią fizjoterapeutki Agnieszka Bachorz oraz Kornelia Cieśla. O przeżywaniu dobrych i złych emocji będzie mówić Dorota Siebiata-Tomczyk, położna, koordynatorka Bytomskiej Szkoły Świadomego Rodzicielstwa.

"Według danych Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, wcześniakiem jest co dziesiąty noworodek. To wskazuje, jak ważne jest wprowadzanie programów zdrowotnych, które wspomagałyby rozwój wcześniaków w pierwszych miesiącach życia. Dlatego zależy nam na podniesieniu świadomości społecznej oraz wsparciu rodzin wcześniaków w optymalizowaniu rozwoju dzieci wcześniaczych"- mówi Kornelia Cieśla, dyrektorka Szpitala Specjalistycznego nr 2.

Bytomskim Obchodom Światowego Dnia Wcześniaka towarzyszyć będzie wystawa obrazów „Droga”, przygotowana przez słuchaczy Bytomskiego Uniwersytetu III Wieku, pokaz akcesoriów dla wcześniaków Multi - ma Bartosza Wituli.

Przypomnijmy, że w bytomskiej „Dwójce” działa Katedra i Oddział Kliniczny Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej o III stopniu referencyjności. Trafiają tu najciężej chore noworodki, również te urodzone przed 37. tygodniem ciąży.

 

Źródło: UM Bytom

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-8 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 54.3µg/m3 PM2.5: 47.4µg/m3