Ingres abp. Adriana Galbasa już w najbliższą sobotę. Zastąpił Wiktora Skworca

Abp Adrian Galbas w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach w Niedzielę Zmartychwstania podpis Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej

Redakcja

15 czerwca, 2023

17 czerwca o godzinie 11:00 odbędzie się ingres nowego metropolity katowickiego - arcybiskupa Adriana Galbasa SAC. Duchowny, którzy w archidiecezji działa już od wielu miesięcy, przejął już oficjalnie obowiązki po arcybiskupie Wiktorze Skworcu. 

Wiktor Skworc w maju skończył 75 lat i według kościelnego prawa, musiał przejść na "biskupią emeryturę". Nowym metropolitą katowickim został arb. Adrian Galbas, który archidiecezję poznawał od wielu miesięcy jako koadiutor archidiecezji katowickiej.

Ostatecznie 31 maja Nuncjatura Apostolska w Warszawie podała do wiadomości decyzję papieża Franciszka o przyjęciu rezygnacji abp. Wiktora Skworca z urzędu biskupa diecezjalnego archidiecezji katowickiej, a Galbas przejął pełną kontrolę.

17 czerwca o godzinie 11:00 w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbędzie się ingres arb. Galbasa. Ingres to uroczyste objęcie władzy przez biskupa ordynariusza nad diecezją.

Abp Galbas zwracając się do diecezjan, zarówno duchownych, jak i świeckich, zaprasza do wspólnej wędrówki. - Chodźcie ze mną! Pozwólcie mi iść z Wami! Idźmy razem! Świat potrzebuje dziś słyszeć, a jeszcze bardziej widzieć, wielkie dzieła, których dokonuje w nas Bóg – zaapelował.

- Zachęcamy wiernych do udziału w tym ważnym wydarzeniu dla archidiecezji. Arcybiskup Galbas jest siódmym z kolei biskupem katowickim w prawie stu letniej historii naszego lokalnego Kościoła. Obecność w katedrze niech będzie znakiem jedności z naszym Pasterzem. Po Mszy św. arcybiskup zaprasza wszystkich na koncert muzyki chrześcijańskiej i poczęstunek ma placu przed budynkiem Wydziału Teologicznego w Katowicach przy ul. Jordana – informuje ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej.

fot. archidiecezja katowicka

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

10 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.5µg/m3 PM2.5: 11.3µg/m3