Industrialna niedziela w centrum Rybnika. To będzie niezwykłe wydarzenie

Plakat kino

Redakcja

3 sierpnia, 2021

W ramach Letniej Strefy Kultury w niedzielę 8 sierpnia Zabytkowa Kopalnia Ignacy przypomni o górniczych miejscach i symbolach w centrum Rybnika. W programie industrialny spacer po śródmieściu, a na Strefie Juliusz pokaz plenerowy unikalnych filmów o tematyce górniczej w reżyserii Antoniego Halora.

Choć kopalni nigdy tu nie było, górnictwo miało istotny wpływ na rozwój śródmieścia Rybnika. O tych bardziej i mniej oczywistych związkach centrum miasta ze światem industrii opowie pani Małgorzata Płoszaj, popularyzatorka historii Rybnika, podczas spaceru pt. „Rybnickie Zjednoczenie z Ignacym”. Początek spaceru o godz.15.00. Zbiórka w Rybniku przed budynkiem Politechniki Śląskiej przy ul. Kościuszki 54. Czas trwania ok. 2,5-3h.

Na trasie spaceru znajdzie się budynek dawnego klasztoru oo. Werbistów, w którym przez lata mieściła się siedziba Rybnickiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego, następnie dawna RYFAMA, czyli Rybnicka Fabryka Maszyn, Technikum Górnicze kształcące przez lata kadry dla okolicznych kopalń, Teatr Ziemi Rybnickiej wybudowany m. in. ze środków przemysłu górniczego, dawny szpital knapszaftowy (obecnie Kampus przy ul. Rudzkiej) oraz kilka innych miejsc.

Absolutnym hitem będzie powrót do Rybnika kina „Górnik”. W niedzielny wieczór o godz. 20.00 na Strefie Juliusz przy ul. Klasztornej 3 rozpocznie się plenerowy pokaz filmów o tematyce górniczej w reżyserii Antoniego Halora. Podczas pokazu wyświetlone będą trzy filmy dokumentalne: Czarne-zielone (1971), Czekanie (1980), Plener przemysłowy (1976). Pokazują one w sposób niezwykle realistyczny, ale i nie bez humoru, jak wyglądała praca górników węgla kamiennego w latach 70. XX w. Obraz dopełni komentarz subiektywny dra Jacka Kurka, historyka, eseisty, wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego, autora audycji „Noc nie bez końca” w Radiu eM.

 

Źródło: UM Rybnik

 

Zjednoczenie plakat 1

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

16 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 27.0µg/m3 PM2.5: 20.1µg/m3