In vitro dla... samicy nosorożca! To szansa na przetrwanie gatunku

IMG 5992 1 1 width 800

Redakcja

3 marca 2023

Hope, samica nosorożca białego jest mieszkanką śląskiego ZOO. Po raz kolejny pobrano od niej komórki jajowe. Po co? Otóż Hope to nadzieja na uratowanie swojego gatunku, który jest narażony na wyginięcie.

Śląski Ogród Zoologiczny współpracuje z berlińskim Leibniz Institute for Zoo and Wildlife Research. Niemieccy lekarze weterynarii i naukowcy po raz kolejny przyjechali na Górny Śląski, aby pobrać od Hope komórki jajowe. Hope (czyli nadzieja) jest właśnie nadzieją dla przetrwania nosorożca białego.

To gatunek zagrożony wyginięciem. - Obecnie na świecie żyje około 10 tys. nosorożców białych. Przeważająca większość to przedstawiciele podgatunku południowego (Ceratotherium simum ssp. simum), a zaledwie dwie samice reprezentują dziś właściwie wymarły podgatunek północny (Ceratotherium simum ssp. cottoni). Nie jest jeszcze za późno by nosorożce białe ocalić przed wymarciem. O ile w przypadku podgatunku południowego możemy prowadzić ochronę gatunku w środowisku naturalnym (tworzyć rezerwaty oraz odpowiednie regulacje prawne ograniczające kłusownictwo) oraz rozmnażać je w ogrodach zoologicznych, to w przypadku podgatunku północnego sytuacja jest naprawdę krytyczna. Wprowadzane przepisy i sposoby ochrony nie zapewniają wystarczającej ochrony nosorożcom m.in. ze względu na stale obecne kłusownictwo. Dzięki rozwojowi nauki i zaawansowanym badaniom naukowym nie jest to jednak sytuacja całkowicie przegrana. Obecnie komórki rozrodcze oraz wytworzone metodą in vitro zarodki są odpowiednio zabezpieczane i przechowywane, by w przyszłości móc zostać wykorzystane do odtworzenia populacji nosorożców - informuje śląskie ZOO.

Komórki jajowe pobrane od Hope, wykorzystane zostaną do przeprowadzenia zapłodnienia in vitro. - Hope dzielnie zniosła wizytę weterynarzy. Została wprowadzona w sedację, z której wybudziła się bez komplikacji - dodaje śląskie ZOO.

Według naukowców, Hope jest jednym z najlepszych osobników pod względem genetycznym. Przemawia za tym jej stan zdrowia oraz rodowód. Hope jest córką nosorożców pochodzących z natury.

fot. Śląskie ZOO. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.5µg/m3 PM2.5: 4.9µg/m3