Ile krwi trzeba oddać, żeby jeździć w niższych cenach?

10 ile krwi

Redakcja

25 stycznia 2023

Zostać Honorowym Dawcą Krwi — to brzmi dumnie! Nie tylko dumnie, bo oznacza to również, że możemy podróżować taniej transportem kolejowym w naszym województwie. To ukłon ze strony Kolei Śląskich w stronę osób zaangażowanych we wspieranie polskiego krwiodawstwa, bo jak wiemy, krew jest bezcenna i jak na razie nie możemy jej wyprodukować a jedynie podarować innym.

Taką możliwość otwiera przed nami oferta specjalna dla honorowych dawców krwi posiadających odznakę „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Jak ją uzyskać? Należy oddać co najmniej 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników. Wniosek o wydanie odznaki wypełnia dyrektor centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa lub ogólnopolskie stowarzyszenie honorowych dawców krwi. Nie musicie nic wypełniać i o nic się martwić, automatycznie otrzymacie odznakę oraz legitymację.

Dobrze, ale jak z tymi ulgami? Posiadacz odznaki „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” ma prawo do zakupu sieciowych biletów imiennych dobowych oraz miesięcznych w kwocie 1 złotego lub 10 złotych. Co ważne, bilet sieciowy oznacza możliwość nieograniczonych podróży pociągami Kolei Śląskich na obszarze województwa śląskiego! To możliwość niemal bezpłatnej podróży po całym województwie bez ograniczeń! Jeżeli korzystacie z ulgi, pamiętajcie, aby zawsze mieć przy sobie legitymację „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” oraz dowód osobisty.

Przeciętny człowiek ma w sobie od 4 do 6 litrów krwi, w której znajdować się może do 6 milionów czerwonych krwinek! Dodatkowo krew pompowana przez nasze serca potrafi płynąć w aortach z prędkością około 30 centymetrów na sekundę. Jeżeli chcecie wiedzieć więcej, dowiedzcie się gdzie w województwie śląskim oddać krew!

Przede wszystkim w katowickim Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ale także w oddziałach terenowych oraz ambulansach — mobilnych punktach poboru krwi, które pojawiają się również w mniejszych miasteczkach naszego województwa. Pamiętajcie, że jednorazowa donacja krwi może uratować nawet trzy osoby, co oznacza, że w ciągu roku możecie pomóc ponad dwudziestu osobom potrzebującym Waszej krwi. Wszystkie informacje dotyczące aktualnego stanu zapasów krwi, kalendarium wyjazdów mobilnych punktów poboru krwi.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.5µg/m3 PM2.5: 10.9µg/m3