IKEA pomaga osobom dotkniętym wojną w Ukrainie

Fabryka Porcelany ze wsparciem IKEA 7

Redakcja

22 marca 2022

Jednym z pierwszych sklepów IKEA, który ruszył z pomocą była IKEA w Katowicach. Już w sobotę (26.02) odpowiedział on na prośbę Fundacji Giesche o wsparcie i pomoc w zorganizowaniu zakwaterowania dla 54 osób, mam z dziećmi z Ukrainy w Fabryce Porcelany w Katowicach.

"Mieliśmy świadomość, że w tej sytuacji liczy się czas, bo pierwsze rodziny miały pojawić się na miejscu w przeciągu kilkudziesięciu godzin, dlatego postanowiliśmy działać od razu. Już pierwszego dnia dostarczyliśmy do Fabryki Porcelany najpotrzebniejsze meble i akcesoria wyposażenia wnętrz takie jak sofy, łóżka z materacami, regały, stoły, tekstylia, dywany, kołdry i poduszki z poszewkami, czy pojemniki na żywność. W niedzielę nasi pracownicy w ramach wolontariatu złożyli wszystkie dostarczone produkty, a w poniedziałek pracownicy działu wyposażenia domu i projektowania zaangażowali się w zaaranżowanie punktu pomocy uchodźcom, tak aby miejsce było możliwie, jak najbardziej przyjazne i gotowe na przyjęcie jego mieszkańców" -mówi Magdalena Krokowska-Wicherek, Dyrektor Regionu IKEA Katowice.

"Solidarność między ludźmi, ale także wspólne działanie między firmami to oczywista odpowiedź na wyzwania, przed którymi stoimy w obliczu wojny w Ukrainie. Nie mieliśmy wątpliwości co do wsparcia inicjatywy Fundacji Giesche współpracującej z Fabryką Porcelany. Wiemy, że pomoc była bardzo potrzebna, dlatego cieszymy się, że rodziny z dziećmi, które tam przybyły, otrzymują kompleksową pomoc i wsparcie ze strony psychologów, tłumaczy, prawników czy animatorów" – dodaje.

Schronienie dla osób dotkniętych wojną powstało w błyskawicznym tempie.

"4 dni od pomysłu niesienia pomocy do przygotowania bezpiecznego lokum dla kilkudziesięciu osób, 4 dni pełne zaangażowania i niesienia bezinteresownej pomocy, 4 dni ciężkiej pracy dzień i noc, 4 dni, kiedy zjednoczyliśmy się w tak słusznej sprawie, 4 dni, kiedy uwierzyliśmy, że tylko razem możemy zdziałać cuda i... tak właśnie powstał w katowickiej Fabryce Porcelany punkt pomocy uchodźcom z Ukrainy. IKEA Katowice była jedną z pierwszych firm, która zareagowała na nasz apel, natychmiast organizując tak potrzebne meble i niezbędne do życia akcesoria wyposażenia wnętrz, ale również pełną zaangażowania ekipę pracowników, która w kilka dni pomogła stworzyć bezpieczne i przytulne miejsce do życia dla ludzi, którzy tak bardzo tego potrzebowali. Obecnie schronienie W Fabryce Porcelany znalazły 54 osoby, które mają tu wszystko, co jest potrzebne do spokojnego życia" - mówi Rafał Wyszyński, prezes Fundacji Giesche.

Pomoc w zorganizowaniu punktu w Fabryce Porcelany to jedna z kilku inicjatyw, jakie już podjął sklep IKEA w Katowicach na rzecz dotkniętych wojną w Ukrainie.

Wśród innych są także przekazanie rzeczy do kącika dziecięcego oraz miejsca do odpoczynku z krzesłami i stolikami w punkcie stworzonym przez Fundację Wolne Miejsce na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce, co, jak podkreśla fundacja, pozwoliło na stworzenie strefy do serwowania posiłku w godnych warunkach.

Dla rodzin z Ukrainy, które przebywają w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka, sklep IKEA w Katowicach przekazał koce, ręczniki i maskotki.

Miasto Sosnowiec, które także organizuje miejsca pobytu dla uciekających przed wojną, otrzymało wsparcie w postaci kołder, poduszek, pościeli i ręczników.

Natomiast w porozumieniu z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego na dworcu PKP w Katowicach IKEA stworzyła pokój dla matki z dzieckiem, gdzie znalazło się miejsce na przewijak, fotel i kącik zabaw dla dzieci. W pomoc angażują się także pracownicy sklepu, którzy wspierają zbiórkę produktową organizowaną przez Miasto Katowice.
 

Fabryka Porcelany ze wsparciem IKEA 3

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.4µg/m3 PM2.5: 4.0µg/m3