Historyczny moment. Saługa i Chełstowski wystąpili razem i mówili o ważnej inwestycji w Parku Śląskim [WIDEO]

IMG 20230118 093439
Kastelik

Szymon Kastelik

18 stycznia, 2023

Jeszcze rok temu byłoby to niemożliwe. Wojciech Saługa stanął obok Jakuba Chełstowskiego. Były i obecny marszałek województwa śląskiego wystąpili wspólnie na konferencji prasowej. Powód również istotny - podpisanie umowy na rewitalizację serca Parku Śląskiego, czyli kanału regatowego.

Modernizacja kanału regatowego w Parku Śląskim. Chełstowski i Saługa razem ogłosili nową inwestycję: 


Od wyborów samorządowych w 2018 roku Wojciech Saługa (aktualnie poseł PO) i Jakub Chełstowski nie darzyli się sympatią. Saługa wielokrotnie krytykował obecnego marszałka województwa śląskiego. 

Ale po ponad czterech latach panowie najwidoczniej zakopali "topór wojenny". Przyczyniły się do tego zmiany w Sejmiku, do których doszło w listopadzie ubiegłego roku (Chełstowski wraz z trojgiem radnych odszedł z PiS). 

Dzisiaj Chełstowski i Saługa wspólnie wystąpili na konferencji prasowej, która poświęcona była podpisaniu umowy na I etap rewitalizacji kanału regatowego w Parku Śląskim. W 2018 roku ówczesny marszałek Saługa ogłosił wielki plan na zmodernizowanie Parku Śląskiego w ramach programu Jessica. Dlatego też został dzisiaj zaproszony przez Chełstowskiego, bo właśnie 17 milionów na I etap modernizacji Kanału Regatowego pochodzi ze środków zabezpieczonych jeszcze przez zarząd Saługi. 

- Ponad 17 mln złotych, jest w całości z programu Jessica, nie z budżetu województwa - poinformował marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowskiego. 

Poseł Platformy Obywatelskiej dziękował Chełstowskiemu za to, że po przejęciu władzy w regionie nie porzucił projektów poprzedników dotyczących Parku Śląskiego. - 200 mln złotych z programu Jessica i środki unijne. Ponad 20 różnych projektów w Parku Śląskim - wspominał Saługa.

W Urzędzie Marszałkowskim podpisana została umowa na pierwszą część prac związanych z tą ważną inwestycją. Umowa dotyczy remontu nabrzeży wraz z odmuleniem kanału oraz wymiany mostków wraz z remontem wyspy. 

- Zakończenie pierwszego etapu, plan to około rok czasu - dodał prezes Parku Śląskiego, Paweł Bilangowski.

Prowadzone są również plany nad drugim etapem prac, który przewiduje nasadzenia roślin oraz rewitalizację alejek dojazdowych wraz z towarzyszącą infrastrukturą

IMG 20230118 092348

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

6 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.7µg/m3 PM2.5: 11.0µg/m3