Historia Klubu Ruch Chorzów

Klub trybuna1 2

Redakcja

22 września, 2022

Chorzowski Ruch jest jednym z najbardziej znanych klubów piłkarskich nie tylko na Śląsku, ale i w Polsce. Jego historia zaczyna się już ponad sto lat temu i jest przykładem jak od skromnych początków robotniczego klubu piłkarskiego, zbudowano regionalną potęgę futbolową, z czternastokrotnym tytułem Mistrza Polski. Przedstawimy tutaj historię Ruchu Chorzów, skupiając się szczególnie na okresie przedwojennym.

Historia Ruchu Chorzów rozpoczyna się w 1920 roku, gdy komitet plebiscytowy, poszukując sposobów na krzewienie polskiej kultury i wzmacnianie śląskiej tożsamości, zaapelował by tworzyć kluby sportowe. Klub powołano w kwietniu tego roku, a pierwsi piłkarze pochodzili między innymi z Bismarckhütter Ballspiel Club, które było drużyną społecznością niemieckiej. Jako barwy klubowe przyjęto biały i niebieski, co pozostało do dziś. Spotkanie założycielskie odbyło się w chorzowskim domu kultury, który istnieje do dziś. Pierwsze sukcesy przyszły już w 1922 roku. Piłkarze zdobyli wtedy pierwsze miejsce w nowym okręgu piłkarskim Górnego Śląska. Dzięki temu zostali pierwszymi reprezentantami regionu śląskiego w Mistrzostwach Polski.

W latach 1923-1926 drużyna występowała w A-klasie. Natomiast w 1927 roku Ruch został jednym z założycieli nowej Ligi Polskiej. Choć rezultaty rozgrywek w tamtym sezonie nie były rewelacyjne i drużyna zajęła 12. miejsce w klasyfikacji, to zaliczyła kilka bardzo udanych spotkań. Był to także przedsmak nadchodzących sukcesów w latach 1931-1939, nazywanych Złotymi Latami w historii drużyny.

W kwietniu 1931 roku po raz pierwszy piłkarze z Chorzowa trafili na czoło tabeli. Od 1930 roku klub był zresztą jedynym reprezentantem Śląska w najwyższej klasie rozgrywkowej. Największe sukcesy przyszły już w kolejnych latach. W latach 1933-1936 drużyna zdobywała pierwsze miejsce w polskiej lidze, a sukcesy przerwał wybuch wojny, z powodu której sezon nie został dokończony. Co ciekawe, w trakcie okupacji drużyna grała w lidze niemieckiej.

Czasy powojenne były dla ruchu okresem odbudowy. Z tamtego okresu ciekawymi wydarzeniami była między innymi zmiana nazwy zespołu na Unia Chorzów, choć już w 1956 roku do pierwotnej nazwy powrócono. Natomiast jednym z największych sukcesów drużyny w rozgrywkach międzynarodowych, było dotarcie do I rundy Ligi Mistrzów, czyli 1/16 finału. Odbyło się to w sezonie 1989/90. Ruch występował jeszcze w Pucharze UEFA, Pucharze Zdobywców Pucharów czy w Lidze Europy UEFA. Następnie drużyna spadła z Ekstraklasy w 2016 roku, ale ostatnie wyniki napawają optymizmem, że wkrótce może wrócić do najwyższej klasy rozgrywkowej.

Dzisiaj Ruch Chorzów posiada fan kluby w całej Polsce. Choć jego początki były skromne, organizacja i zarządzanie klubem uważa się dziś za niezwykle nowoczesne. W ostatnich latach, jednym ze sponsorów drużyny był bukmacher, a finanse zespołu pozwalają na udane transfery. Co więcej, w 2008 roku Ruch Chorzów zadebiutował jako spółka na giełdzie technologicznej NewConnect. Ruch stał się tym samym pierwszym w historii polski klubem piłkarskim, notowanym na giełdzie w Warszawie. Przyszłość zespołu zapowiada się ciekawie, dlatego warto kibicować Ruchowi w drodze do zwycięstw.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 32.0µg/m3 PM2.5: 25.6µg/m3