Henryk Mercik od RAŚ, przez KO, do popierania posła PiS-u

Csm Mercik2 da36fc9d40
Kastelik

Szymon Kastelik

18 sierpnia, 2022

W polskiej polityce jesteśmy przyzwyczajeni do dynamicznie zmieniających się poglądów. Nie trzeba daleko szukać. Wielu posłów ma bardzo bogate CV partyjne. Również u nas w woj. śląskim znajdą się osoby, które potrafią "zmienić kierunek" bez większego wysiłku.

Henryk Mercik to w przeszłości jeden z czołowych działaczy Ruchu Autonomii Śląskiej, a teraz lider Śląskiej Partii Regionalnej. W 2015 roku, kiedy w woj. śląskim rządziła Platforma Obywatelska, został członkiem zarządu województwa. Tym samym regionaliści rozpoczęli współpracę z PO. W 2018 jego ŚPR nie otrzymała żadnego mandatu do Sejmiku Śląskiego. W 2019 Mercik próbował utworzyć wielki sojusz śląskich organizacji, ale i to nie udało się w 100 -procentach. Ostatecznie przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku zachęcał do oddawania głosów na Koalicję Obywatelską, a sam startował jako kandydat KO do Senatu z okręgu nr 74.

Ostatecznie senatorem z Rudy Śląskiej, Chorzowa, Piekar Śląskich, Siemianowic Śląskich i Świętochłowic została Dorota Tobiszowska z PiS-u. - Każdy głos oddany na kandydata innego niż kandydat Koalicji Obywatelskiej, to głos oddany na PiS - mówił w 2019 roku dla Onetu Mercik. Między innymi w rozmowie z naszym portalem nazywał premiera Mateusza Morawieckiego spadochroniarzem. 

Po 2019 roku skupił się znów na działalności regionalnej. Co jakiś czas krytykował Prawo i Sprawiedliwość, które rządzi w woj. śląskim od 2018 roku. 

W czerwcu bieżącego roku wystąpił obok Michała Gramatyki z Polski 2050. Wówczas na konferencji prasowej Michał Gramatyka przedstawił wyniki badań dot. języka śląskiego - 70 procent respondentów odpowiedziało zdecydowane tak lub tak, że ślonsko godka powinna zostać językiem regionalnym - mówił wtedy Michał Gramatyka. Obok niego stał Henryk Mercik, który uznał, że przy świętowaniu setnej rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski należy raz jeszcze powalczyć o język śląski. 

Niecałe dwa miesiące później Mercik stanął u boku posła Prawa i Sprawiedliwości, Marka Wesołego. Ogłosił, że popiera go w wyborach przedterminowych na prezydenta Rudy Śląskiej.  - U nas zmiany są zicher konieczne. Trzeba poprzeć kogoś, kto nam gwarantuje, że te zmiany będą - mówił na konferencji Mercik. - Marek będzie musiał fest zabrać się do roboty. Ale wiemy, że jak terozki zacznie, to będzie nom procentowało - dodał. Jednocześnie skrytykował dotychczasową ekipę rządzącą w mieście. Stwierdził, że nie zrobili wszystkiego co trzeba, a skupiali się na pijarze. 

Jego decyzja była szeroko komentowana wśród innych regionalistów oraz śląskich dziennikarzy. Wielu negatywnie odebrało jego wolę poparcia posła PiS. Całej sytuacji nie polepszyło oświadczenie Jarosława Kaczyńskiego, który kilka godzin po wystąpieniu Mercika oznajmił, że PiS oficjalnie poprze Wesołego w wyborach. Tym samym Henryk Mercik, który krytykował Kaczyńskiego, razem z nim popiera posła Prawa i Sprawiedliwości. 

W 2014 roku Wesoły i Mercik byli rywalami w walce o urząd prezydenta Rudy Śląskiej. Wówczas poseł PiS-u zajął 3. miejsce, a były wicemarszałek województwa 6. 

298504568 415995250396952 3006293716559329885 n 1

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.0µg/m3 PM2.5: 4.7µg/m3