To niezwykłe zjawisko pojawiło się po raz pierwszy od 800 lat! Wielką koniunkcję Jowisza i Saturna mogliśmy zobaczyć na własne oczy w minioną noc.
Wielka koniunkcja to zjawisko, gdy z perspektywy obserwatora dwa inne ciała niebieskie są bardzo blisko siebie. Chociaż w rzeczywistości dzieli je olbrzymia odległość. Tak było w nocy z poniedziałku na wtorek. My, zwykli ziemianie, mogliśmy obserwować wielką koniunkcję Saturna oraz Jowisza, czyli dwóch największych planet w naszym układzie słonecznym. Oba ciała niebieskie zlały się w jeden, bardzo jasny punkt. To zdarzyło się pierwszy raz od prawie 800 lat!
To zdarzenie potocznie nazywane jest Gwiazdą Betlejemską. Nie tylko dlatego, że zdarzyło się w okresie przedświątecznym. Według wielu hipotez, podobne zjawisko mogło wystąpić w okolicach pierwszego roku naszej ery. A jak dobrze wiemy, nasza kultura odlicza lata od narodzin Jezusa Chrystusa. Dlatego niektórzy twierdzą, że Gwiazda Betlejemska z opowieści o trzech mędrcach, mogła być właśnie koniunkcją Jowisza i Saturna.
Wideo pana Zbigniewa z kanału Nocne Niebo