Grzegorz Boski z PSL nowym członkiem zarządu województwa śląskiego

IMG 20230130 124028
Kastelik

Szymon Kastelik

30 stycznia, 2023

Radni Sejmiku województwa śląskiego wybrali piątego członka zarządu. Został nim Grzegorz Boski z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

WIĘCEJ W PONIŻSZYM WIDEO:

Grzegorz Boski miał zostać członkiem zarządu w 2018 roku, ale wówczas po przejściu Wojciecha Kałuży do klubu PiS, Koalicja Obywatelska i Lewica straciły większość w Sejmiku. 

21 listopada 2022 roku doszło do "zmiany władzy" w naszym regionie. Marszałek Jakub Chełstowski odszedł wraz z radnymi Nowak, Materla i Kandziora z klubu PiS i razem utworzyli swój klub radnych Tak! Dla Polskim. Tym samym Prawo i Sprawiedliwości straciło władzę w woj. śląskim. Chełstowski rozpoczął współpracę z dotychczasową opozycją. Do nowego zarządu weszli Anna Jedyna (rekomendowana przez Tak! Dla Polski) oraz Krzysztof Klimosz i Łukasz Czopik (rekomendowani przez PO). Do obsadzenia pozostało ostatnie stanowisko w zarządzie województwa, które miało potwierdzić nową koalicję.

Rozmowy trwały kilka miesięcy. Najpierw na piątego członka zarządu proponowani byli działacze Lewicy, ale do głosu doszło Polskie Stronnictwo Ludowe, które przypomniało sobie o umowie koalicyjnej z 2018 roku. Tym samym na sesji Sejmiku, która odbyła się 30 stycznia do zarządu zarekomendowany został Grzegorz Boski. Większość obecnych na obradach radnych zagłosowało za jego kandydaturą. 

- Cieszę się, ze Śląsk pokazuje po raz kolejny, że potrafimy porozumieć się dla samorządu. Szukać kompromisu. Nie jest to wszystko łatwe. Stworzyliśmy dość dobrą koalicję. Wszystkie interesy województwa są reprezentowane - powiedział marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski. Dodał, że Boski jako reprezentant ziemi częstochowskiej jest przykładem reprezentowania wszystkich regionów we władzach województwa.

- Deklaruję pełną współpracę i ciężką pracę dla dobra i rozwoju naszego województwa. Od jutra ciężka praca. Mamy niecałe półtora roku, żeby zrealizować swoje cele - skomentował Grzegorz Boski.

Boski to lider PSL w Częstochowie. W 2014 roku walczył o fotel prezydenta tego miasta. W zarządzie będzie reprezentował interesy mieszkańców i samorządowców północnych regionów województwa śląskiego, ale zapewne otrzyma też kompetencje dotyczące rolnictwa i wsi. 

IMG 20230130 123138

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 38.3µg/m3 PM2.5: 29.0µg/m3