Grupa z Rybnika miała wyłudzić prawie 14 mln złotych

63 784840

Redakcja

10 listopada, 2023

Pierwsze miliony trzeba ukraść? Oto podejrzana jest grupa 6 osób, która została zatrzymana w śledztwie w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, która działała na terenie województwa śląskiego od 2013 roku.

Zatrzymań dokonali policjanci z Wodzisławia Śląskiego działający pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. Podejrzanych jest 6 osób. 

- 54-letni mężczyzna, który kierował zorganizowaną grupą przestępczą, angażował do przestępczego procederuwytypowanych i powołanych prezesów zarządu różnych spółek. Członkowie grupy posługiwali się fałszywą dokumentacją i oświadczeniami o istotnym znaczeniu prawnym, nadużywali udzielonych im uprawnień i nie dopełniali ciążących na nich obowiązków, wynikających z prowadzenia działalności gospodarczej. Podczas swojej przestępczej działalności wyłudzili od instytucji finansowych blisko 14 milionów złotych. Posługiwali się przy tym fikcyjną dokumentacją i zawierali umowy kredytowe oraz umowy leasingowe - komentuje policja.

Zatrzymani to mieszkańcy Rybnika: 47-letnia kobieta oraz mężczyźni w wieku od 23 do 66 lat, w tym 54-letniego szefa zorganizowanej grupy przestępczej. 

Przedstawiono im kilkadziesiąt zarzutów  z kodeksu karnego i kodeksu karno-skarbowego. Wobec podejrzanych prokurator zastosował zabezpieczenie majątkowe i poręczenie majątkowe. Trzech podejrzanych, w tym prawnik, zostało decyzją Sądu Rejonowego w Gliwicach tymczasowo aresztowanych na 3 miesiące. Szefowi grupy grozi kara nawet 15 lat więzienia, pozostałym osobom do lat 10.

Sprawa jest rozwojowa i możliwe są kolejne zatrzymania. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-4 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 37.5µg/m3 PM2.5: 29.9µg/m3