Grupa Bumech S.A. będzie importować węgiel z RPA

DSC 5559

Redakcja

28 września, 2022

Grupa Kapitałowa Bumech S.A. podpisała umowę określającą warunki sprowadzania węgla energetycznego do Polski z Republiki Południowej Afryki. - Surowiec ma trafiać do Polski drogą morską od listopada bieżącego roku do końca marca 2024 roku - informuje spółka.

Na polskim rynku mamy niedobór węgla. Rząd za pośrednictwem m.in. Węglokoksu ściąga z zagranicy "czarne złoto". Jednak jak twierdzą związkowcy, sprowadzony węgiel będzie słabej jakości i zablokuje porty. 

Do akcji uzupełnianie braków włączają się też zewnętrzne firmy. Bumech S.A., w skład którego wchodzi m.in. spółka zarządzająca kopalnia Silesia w Czechowicach-Dziedzicach, podpisał umowę na import węgla z Republiki Południowej Afryki. 

- Celem umowy jest powiększenie, przez Grupę Kapitałową Bumech S.A., w której skład wchodzi Kopalnia Węgla Kamiennego SILESIA w Czechowicach - Dziedzicach, ilości węgla oferowanego klientom kopalni przeznaczonego na potrzeby branży energetycznej w Polsce. Rozpoczęcie tej współpracy stanowi istotne wsparcie dla poprawy krajowych zdolności importowych węgla energetycznego oraz jest jednym z elementów niezbędnej dywersyfikacji dostaw surowców strategicznych - informuje Bumech.

Grupa Kapitałowa zamierza w pierwszych miesiącach sprowadzać do Polski nie mniej niż 50.000 ton miesięcznie, a w miarę realizacji umowy nastąpi wzrost ilości sprowadzanego surowca do poziomu 100.000 ton miesięcznie.

- Od momentu powstania zarysu tego projektu w grę wchodził zakup węgla wyłącznie o odpowiedniej jakości i ściśle określonych parametrach. To kluczowe z punktu widzenia potrzeb naszych klientów, którzy oczekują konkretnego produktu oraz naszych wymogów produkcyjnych. 4 miesiące trwały prace nad  doborem właściwego źródła, posiadającego produkt, zbliżony do parametrów polskiego węgla. Chcemy w obszarze importu, uczestniczyć w całym procesie produkcyjno-logistycznym, dzięki czemu będziemy w 100% pewni jakości. Tylko takie podejście pozwoli nam realizację naszego głównego założenia, że dzięki sprowadzeniu surowca z zagranicy i poddaniu go obróbce z wykorzystaniem węgla z kopalni Silesia, istotnie zwiększymy podaż takiego surowca, na który czekają nasi kontrahenci – mówi Artur Siewierski, Prezes Grupy Kapitałowej Bumech S.A.  

- Dodatkowo dla zabezpieczenia oczekiwanej jakości kupowanego surowca, pobieraniem próbek w kopalni, a następnie w porcie załadunku i ich analizą zajmie się międzynarodowy renomowany podmiot biegły w dziedzinie inspekcji, weryfikacji, badań i certyfikacji surowców: Société Générale de Surveillanc (SGS) - dodaje Bumech.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 18.8µg/m3 PM2.5: 17.0µg/m3