Górnicza pobudka na Nikiszu z okazji Barbórki [WIDEO]

barbórka
Kastelik

Szymon Kastelik

4 grudnia 2022

Poranek 4 grudnia to górnicza pobudka na Nikiszu! Czyli tradycyjny "koncert" Orkiestry KWK Wieczorek, która istnieje już od ponad 110 lat! 

ZOBACZ WIDEO: GÓRNICZA POBUDKA NA NIKISZU Z OKAZJI BARBÓRKI:


4 grudnia, czyli wspomnienie świętej Barbary. To święto wszystkich górników i pracowników kopalń. W wielu miastach na Górnym Śląsku orkiestry górnicze grają o świcie, żeby zapowiedzieć obchody tego uroczystego dnia. Najważniejsza górnicza pobudka odbywa się w Katowicach-Nikiszowcu. To tam co roku orkiestra z KWK Wieczorek zaczyna przed mszą św. koncert i obchód po całej dzielnicy.

W tym roku tuż po godzinie 6:00 na placu św. Anny zaczęli zbierać się okoliczni mieszkańcy oraz goście z pozostałych części Katowic. Tuż po godzinie 7:00 orkiestra rozpoczęła przemarsz po zabytkowym osiedlu. 

Wszyscy z olbrzymią ciekawości szli za orkiestrą i słuchali występu. Nie przeszkadzała nawet niska temperatura. Całe rodziny wstały wcześnie rano, żeby posłuchać na żywo słynnego występu Orkiestry KWK Wieczorek. Obecność dzieci tylko potwierdza fakt, że ta tradycja może przetrwać przez kolejne lata. 

barbórka

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.1µg/m3 PM2.5: 3.6µg/m3