Goczałkowice-Zdrój zapraszają jerzyki!

Jerzyki

Redakcja

5 marca, 2020

Wystartowała akcja „Goczałkowice zapraszają jerzyki”! Na gminnych budynkach zamontowane zostaną budki lęgowe dla jerzyków, a w SP nr 1 odbyły się warsztaty o tych ptakach.

Jerzyki to ptaki bardzo pożyteczne, a także mocno związane z Goczałkowicami. Ich największą zaletą jest to, że dorosły osobnik zjada dziennie ok. 20 tys. owadów, w tym komarów! Mogą więc być ekologiczną alternatywą dla akcji odkomarzania z użyciem środków chemicznych. Dlaczego jeszcze warto postarać się, żeby tych ptaków było w naszej gminie jak najwięcej? Są objęte ochroną gatunkową ścisłą, mają swoją nazwę od św. Jerzego, czyli patrona goczałkowickiej parafii. A do tego jerzyk znajduje się w logo Szkoły Podstawowej nr 1 w Goczałkowicach-Zdroju.

W ramach akcji „Goczałkowice zapraszają jerzyki” organizowanej przez Urząd Gminy Goczałkowice-Zdrój gmina kupiła 15 podwójnych budek lęgowych dla jerzyków. Zostaną one zamontowane na pięciu budynkach gminnych (na Urzędzie Gminy, Szkole Podstawowej nr 1, Publicznym Przedszkolu nr 1, budynku „Górnik” oraz hali Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji). Zwiększenie populacji tych ptaków na terenie gminy spowoduje, że będzie mniej dokuczliwych komarów.

W poniedziałek, 2 marca w Szkole Podstawowej nr 1 odbyły się warsztaty ekologiczne w ramach akcji „Goczałkowice zapraszają jerzyki”. Prawie 280 uczniów w dwóch grupach miało okazję przekonać się, że jerzyki to naprawdę cenne i ciekawe ptaki. W ich niezwykły świat wprowadziła uczniów dr Joanna Kajzer-Bonk, biolog z Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Pokazała też ciekawe zdjęcia, filmy oraz nagrania z odgłosami jerzyków. Dzieci zadawały sporo pytań, były bardzo zainteresowane tematem spotkania. Najwięcej emocji wywołał fakt zjadania przez jerzyka ogromnej liczby owadów oraz to, że może latać z prędkością nawet 200 km/h! Do uczniów trafiła też ulotka z najważniejszymi informacjami o tych ptakach.

Rozpoczynamy akcję ekologiczną „Goczałkowice zapraszają jerzyki”. Chcemy w ten sposób uświadomić mieszkańców, jaką rolę i znaczenie mają jerzyki oraz zachęcić do zakupienia i zamontowania takich budek na swoich domach we własnym zakresie. Jest szansa, że wkrótce poczujemy efekty tych działań, a będzie to zwiększenie populacji jerzyków na naszym terenie i jednocześnie mniejsza liczba dokuczliwych komarów – mówi wójt Gabriela Placha.

Co ciekawe, od kilku lat budki dla jerzyków znajdują się na probostwie w Goczałkowicach. Wielkim miłośnikiem tych ptaków jest bowiem ks. Lesław Przepłata, proboszcz Parafii św. Jerzego Męczennika w Goczałkowicach. W 2019 r. w 30 zamontowanych przez niego budkach mieszkało 5 lub 6 rodzin.

informacja prasowa

fot. UG Goczałkowice-Zdrój

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 37.8µg/m3 PM2.5: 29.8µg/m3