Głodzili niepełnosprawną córkę i doprowadzili do jej śmierci. Ziobro żąda dożywocia

Justice 2060093 1920

Redakcja

12 marca, 2023

W 2017 roku młoda para rodziców miała znęcać się ze szczególnym okrucieństwem nad ich małoletnią, niepełnosprawną córką. Doprowadziło to do śmierci dziewczynki. Zbigniew Ziobro nie zgadza się z wyrokiem sądu i żąda dożywocia. 

Jak udało się ustalić prokuraturze, rodzice Damian Cz. i Karolina G. doprowadzili do drastycznego wyniszczenia organizmu dziecka (5-letniej Elizy) poprzez niezapewnienie jej dostatecznych ilości pożywienia i napojów, brak elementarnej higieny, a także zaniechanie leczenia. To wszystko doprowadziło skrajnie niedożywioną dziewczynkę do obniżenia odporności. Dziewczynka zmarła z powodu nieleczonego zapalenia płuc w Bielsku-Białej.

14 listopada 2019 roku Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej w zasadniczej części zgodził się z zarzutami aktu oskarżenia, jednak skazał oskarżonych na łagodną karę 15 lat pozbawienia wolności. Sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego w Katowicach, który podwyższył karę do 25 lat pozbawienia wolności. 

Ziobro żąda dożywocia

Z takim wyrokiem nie zgadza się Zbigniew Ziobro. Wniósł kasację do Sądu Najwyższego jako prokurator generalny. Ziobro uważa, że Sąd Apelacyjny w Katowicach niewłaściwie ocenił okoliczności przestępstwa, a w konsekwencji orzekł niewspółmierną karę 25 lat pozbawienia wolności, zamiast kary dożywocia.

- Błędem sądu, jak wskazano w kasacji, było uznanie, że okolicznością łagodzącą w sprawie jest młody wiek sprawców (23 i 29 lat). Prokurator Generalny podkreślił, że zgodnie z orzecznictwem SN młody wiek sprawcy nie stanowi okoliczności, która co do zasady powinna wpływać na wysokość kary. W niniejszej sprawie sprawcy, którzy byli w pełni poczytalni, działali wyjątkowo bezwzględnie, w imię własnych interesów. Zaniechanie opieki nad dzieckiem było także efektem ich wzajemnej zaciętości. Oskarżony uważał, że opieka nad dzieckiem jest obowiązkiem oskarżonej, a ona zaś, że jego. W efekcie dzieckiem nikt się nie zajmował. Była to naganna, a równocześnie błaha motywacja, która doprowadziła do nieodwracalnej tragedii. W tym kontekście wiek sprawców, ludzi młodych, ale jednak dorosłych, pozostaje bez znaczenia - komentuje Prokuratura Krajowa.

Ponadto Ziobro podważa wątpliwą skruchę skazanych. W jego ocenie tylko kara eliminacyjna dożywotniego pozbawienia wolności będzie sprawiedliwa i pozwoli prawidłowo kształtować świadomość prawną społeczeństwa.

Prokurator Generalny wniósł o uchylenie wyroku w części dotyczącej wymiaru kary i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu w Katowicach.

Rodzice zaniedbywali również młodszą córkę. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 34.4µg/m3 PM2.5: 27.2µg/m3