Gliwiccy policjanci przewieźli do Wrocławia serce do przeszczepu w jedyne 1,5 h

1 390646

Redakcja

28 lipca, 2022

W przypadku organów do przeszczepu najważniejszy jest czas. Na transport medycy mają maksymalnie 2,5 godziny. Ze względu na złe warunki atmosferyczne transportu nie mógł wykonać śmigłowiec, a szpital znajdował się 3 godziny drogi od Wrocławia. Wyścigu z czasem pojęli się policjanci Komisariatu Autostradowego w Gliwicach i dowieźli bezpiecznie organ w 1 godz. 35 minut.

64-latek, pacjent Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu w ubiegły poniedziałek dostał informację, na którą z pewnością czekał miesiącami - Jest serce. Niestety okazało się, że znajduje się ono w szpitalu oddalonym od wrocławskiej placówki około 3 godzin jazdy samochodem, a panujące warunki atmosferyczne nie pozwalają na użycie śmigłowca. 

3 godziny jazdy samochodem to zdecydowanie zbyt długo. Transport serca do przeszczepu może zająć maksymalnie 2,5 godziny, żeby cała procedura zmieściła się w czasie bezpiecznego przeszczepu, a sam organ był jeszcze do niego zdatny. Lekarze postanowili więc wykorzystać wszystkie możliwości i poprosili o pomoc policję. Transportu podjęli się dwaj policjanci, asp. Robert Wojda oraz  asp. Sebastian Boda ze specjalistycznego Komisariatu Policji Autostradowej w Gliwicach. Tuż przed 18.45 do ich radiowozu trafiło serce do przeszczepu znajdujące się w specjalnej lodówce. Wraz z kardiochirurgiem z wrocławskiego szpitala policjanci ruszyli używając cały czas sygnałów uprzywilejowania. Mimo że na trasie był spory ruch, transport do Wrocławia zajął im 1h 35 min.

Teraz pozostaje trzymać kciuki za 64-letniego pacjenta i mieć nadzieję, że od teraz rozpocznie się jego droga do powrotu do zdrowia. To był już 16. transport organów do przeszczepu, w którym wzięli udział polscy policjanci, jednak po raz pierwszy serce przewożone było nie policyjnym śmigłowcem a policyjnym radiowozem, używanym na co dzień w służbie. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.8µg/m3 PM2.5: 8.1µg/m3