GDDKiA: dokumentacja dla obwodnic na DK 78

35459

Redakcja

29 maja 2020

Przetargi na dokumentację trzech obwodnic wzdłuż drogi krajowej nr 78 – dla miejscowości Kroczyce, Pradła oraz Szczekociny i Goleniowy - ogłosił katowicki oddział GDDKiA.

Jak wynika z piątkowej informacji GDDKiA, obecne przetargi dotyczą wykonania kompleksowej dokumentacji projektowej dla realizacji trzech obwodnic w ciągu DK78 o łącznej długości ok. 25 km. W pobliżu rozpoczęto już przygotowywanie budowy – w dwóch etapach - obwodnicy Zawiercia oraz sąsiedniej Poręby (rozpoczęte przed ogłoszeniem programu 100 obwodnic).

Obwodnice Kroczyc, Pradeł oraz Szczekocin i Goleniów będą poprowadzone po nowym śladzie - wytyczonym na niezurbanizowanym terenie, na którym głównie znajdują się pola uprawne - jako drogi główne ruchu przyspieszonego o przekroju jednojezdniowym.

Obwodnica Kroczyc o długości ponad 9 km jest planowana jako południowo-wschodnie obejście tej miejscowości Kroczyce. Obwodnica Pradeł ma liczyć ponad 2 km i obchodzić tę miejscowość od Północy. Najdłuższa, będzie obwodnica o długości ponad 13 km, która od północy ominie miejscowości Grabiec, Bonowice, Szczekociny i Goleniowy.

Czytaj także: Rusza budowa nowego odcinka drogi S1 od Podwarpia do Dąbrowy Górniczej

GDDKiA zakłada, że wszystkie te inwestycje będą miały nawierzchnie dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 ton na oś. Wyposażone będą w oświetlenie, oznakowanie, bariery ochronne, osłony przeciwolśnieniowe i ogrodzenie, a także urządzenia ochrony środowiska m.in. zabezpieczenia przeciwhałasowe i zbiorniki retencyjne. Na pierwszej z nich ma być też przejście dla zwierząt.

Kryteriami wyboru miejscowości były: natężenie ruchu w poszczególnych miastach i miasteczkach, bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz "ważne czynniki społeczno-gospodarcze". Przy wyborze lokalizacji brano pod uwagę poprawę dostępu do miejscowości i regionów turystycznych. (PAP)

Foto/mapka: GDDKiA Katowice

Obw Pradel Kroczyc i Szczekocin 01

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.7µg/m3 PM2.5: 7.7µg/m3