Gabriela Lenartowicz - Posłanka na Sejm RP

Gabriela lenartowicz poslanka

Redakcja

10 września, 2023

Sylwetka posłanki Gabrieli Lenartowicz. Dowiedz się kim jest i czym się zajmuje.

Gabriela Lenartowicz, kandydatka na posła z KKW Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni w okręgu rybnickim. Kim jest, czym się zajmuje?

Gabriela Lenartowicz urodziła się w 1960 roku w Katowicach. Posiada wykształcenie wyższe, jest prawnikiem. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Była dziennikarką, a następnie redaktorką naczelną „Nowin Raciborskich”. Doradca w projekcie Banku Światowego na rzecz usuwania skutków i profilaktyki zagrożeń powodziowych, pracowała w sztabie kryzysowym w czasie tzw. powodzi tysiąclecia. Była naczelnikiem wydziału rozwoju w Raciborzu i Rybniku. Kierowała regionalnym biurem projektów europejskich oraz była akredytowanym konsultantem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Pełniła także funkcję sekretarza powiatu raciborskiego. W 2008 została powołana na prezesa zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Działalność polityczna

W 2005 roku objęła po Grzegorzu Janiku mandat radnej wojewódzkiej II kadencji. Z powodzeniem ubiegała się o reelekcję w wyborach w 2006 roku. W 2014 roku ponownie wybrana na radną sejmiku śląskiego. Objęła funkcję członka zarządu województwa. Zrezygnowała z niej w czerwcu 2015 po rozszerzeniu koalicji o Ruch Autonomii Śląska. W lipcu 2015 roku została powołana na stanowisko drugiego wicewojewody śląskiego. Posłanka na Sejm VIII i IX kadencji. W wyborach parlamentarnych w 2019 roku kandydowała z listy KO w okręgu nr 30, uzyskała wówczas 11 838 głosów. 

W wyborach parlamentarnych w 2023 roku kandyduje z 2 miejsca na liście KKW Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni w okręgu nr 30 obejmującym powiaty: mikołowski, raciborski, rybnicki, wodzisławski oraz miasta na prawach powiatu: Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Żory.

Gabriela Lenartowicz kontakt:

tel: 661 279 198 lub 693 374 442
e-mail: gabriela.lenartowicz@sejm.pl

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.6µg/m3 PM2.5: 2.7µg/m3