Franciszek Pieczka patronem szkoły podstawowej w Godowie

Pieczka

Redakcja

22 lutego, 2023

Szkoła Podstawowa w Godowie ma swojego patrona. Szkolna społeczność na kandydata wskazywała najczęściej na Franciszka Pieczkę. Wybitny aktor otrzymał również najwięcej głosów. Tym samym został patronem szkoły, której był absolwentem. 

Franciszek Pieczka urodził się i wychował w Godowie. Uczęszczał również do tamtejszej szkoły podstawowej. Swoją karierę aktorską realizował w Warszawie. Ale nie przeszkadzało mu to w tym, żeby wracać często w swoje rodzinne strony. Nie wstydził się też swojego pochodzenia. Śmiało można stwierdzić, że aktor był "ambasadorem" Górnego Śląska, o którym często opowiadał.

W szkole podstawowej w Godowie wybory na patrona szkoły odbyły się  15 i 16 lutego. Wygrał oczywiście Franciszek Pieczka. - Był wybitnym aktorem filmowym i teatralnym. Urodził się i wychował w Godowie. Choć ostatecznie osiadł w Warszawie, to często wracał do rodzinnej miejscowości. W wywiadach często podkreślał skąd pochodzi i jak wiele dobrego dał mu Godów. Tutaj chodził do szkoły, uczył się życia, tutaj rozpoczęła się miłość do kina. Sam aktor powiedział, że z domu rodzinnego wyniósł wiarę, poszanowanie takich wartości jak honor, praca, uczciwość i lojalność - czytamy w uzasadnieniu jego kandydatury.

Realizowana będzie dalsza część procedury nadania szkole imienia, której finałem będzie podjęcie przez Radę Gminy w Godowie stosownej uchwały i zorganizowanie uroczystości nadania placówce imienia.

Franciszek Pieczka miał 94 lata

Urodził się 18 stycznia 1928 roku w Godowie na Górnym Śląsku. Był cudowny, aktorem, nie mniej fantastycznym człowiekiem.

W 1954 roku ukończył Wydział Aktorski PWST w Warszawie i w tym samym roku zadebiutował w filmie "Pokolenie". Pieczka grał na początku w Teatrze Dolnośląskim we Wrocławiu, w Teatrze Starym w Krakowie, w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, a od 1979 roku do 2015 był aktorem warszawskiego Teatru Powszechnego. Zagrał w ponad stu filmach. Zdobył wiele nagród i odznaczeń. W 2011 r. Franciszek Pieczka został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej.

Aktor znany między innymi z takich produkcji jak "Perła w Koronie", "Czterej pancerni i pies", "Żywot Mateusza", "Potop", "Ziemia obiecana", "Quo vadis", czy "Ranczo". W wywiadach mówił, że będzie grał, dopóki starczy mu sił i zdrowia. I tak też robił. Zapamiętamy go z wielu fantastycznych kreacji, ról oraz promowania Górnego Śląska.

Był synem Powstańca Śląskiego. Wielokrotnie brał udział w uroczystościach i inicjatywach związanych z upamiętnianiem Powstań Śląskich.

Zmarł 23 września 2022 roku. 

fot. screen TVP

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.1µg/m3 PM2.5: 11.9µg/m3