Franciszek Pieczka nie żyje. Politycy i ludzie kultury wspominają wybitnego aktora

Pieczka

Redakcja

24 września, 2022

23 września dotarła do nas wszystkich straszna wiadomość. W wieku 94 lat zmarł Franciszek Pieczka. Wybitny aktor oraz syn śląskiej ziemi. Od lat promował kulturę Górnego Śląska oraz pamięć o Powstaniach Śląskich.

Tę tragiczną informację skomentowali w mediach społecznościowych najważniejsi politycy, działacze regionalni oraz ludzie kultury. 

- Odszedł Franciszek Pieczka - wspaniały Człowiek, Syn śląskiej ziemi, Kawaler Orderu Orła Białego, wybitna Postać polskiej sceny teatralnej i filmowej. Pozostaje żywy i niezapomniany w swoich kreacjach aktorskich, zwłaszcza filmowych - napisał prezydent Polski Andrzej Duda.

- Odszedł od nas Pan Franciszek Pieczka, człowiek wielkiego talentu, ale nade wszystko wielkiej dobroci, mądrości i skromności. On jest już po jasnej stronie życia, ale nam bez Niego będzie ciemniej - skomentował premier Mateusz Morawiecki.

- Z ogromnym żalem przyjąłem wiadomość o śmierci śp. Franciszka Pieczki. To ogromna strata dla kultury i regionu Był jednym z najwybitniejszych aktorów. Odtwórca niezapomnianych ról. Syn śląskiej ziemi. Na zawsze pozostanie w naszych sercach - napisał marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski. 

- Wybitny aktor, który swoimi niezapomnianymi rolami podbił nasze serca - napisała posłanka Mirosława Nykiel. - Pacz tam jako Gustlik - stwierdził śląski europoseł, Łukasz Kohut. 

-To niepowetowana strata dla całego kraju, dla środowiska artystycznego, wreszcie dla naszej gminy. Franciszek Pieczka od kilkudziesięciu już lat mieszkał poza Godowem, ale zawsze podkreślał, że nie przestał się czuć godowianinem. Dla wielu już na zawsze pozostanie wybitnym aktorem, jednym z największych jakich wydała polska szkoła teatralna i filmowa. Dla nas, dla mieszkańców gminy Godów pozostanie jednak przede wszystkim niezwykle pogodnym, otwartym i dobrym człowiekiem, który nigdy nie zapomniał, gdzie znajdują się jego korzenie i gdzie się wychował. Spoczywaj w Pokoju - przekazał Mariusz Adamczyk Wójt Gminy Godów.

- Serce mi pękło, Franku. To był zaszczyt i przywilej przyjaźnić się z tobą i pracować. Odpoczywaj teraz już razem ze swoją ukochaną żoną. Reprezentowałeś wielką kulturę i profesjonalizm w naszym zawodzie - skomentował aktor Cezary Żak.

Urodził się 18 stycznia 1928 roku w Godowie na Górnym Śląsku przyszedł na świat Franciszek Pieczka. Cudowny aktor, nie mniej fantastyczny człowiek.

W 1954 roku ukończył Wydział Aktorski PWST w Warszawie i w tym samym roku zadebiutował w filmie "Pokolenie". Pieczka grał na początku w Teatrze Dolnośląskim we Wrocławiu, w Teatrze Starym w Krakowie, w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, a od 1979 roku do 2015 był aktorem warszawskiego Teatru Powszechnego. Zagrał w ponad stu filmach. Zdobył wiele nagród i odznaczeń. W 2011 r. Franciszek Pieczka został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej.

Aktor znany między innymi z takich produkcji jak "Perła w Koronie", "Czterej pancerni i pies", "Żywot Mateusza", "Potop", "Ziemia obiecana", "Quo vadis", czy "Ranczo". W wywiadach mówił, że będzie grał, dopóki starczy mu sił i zdrowia. I tak też robił. Zapamiętamy go z wielu fantastycznych kreacji, ról oraz promowania Górnego Śląska. 

Był synem Powstańca Śląskiego. Wielokrotnie brał udział w uroczystościach i inicjatywach związanych z upamiętnianiem Powstań Śląskich. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.5µg/m3 PM2.5: 9.8µg/m3