FOFOULAH (UK/Senegal/Zambia) - koncert w gliwickiej CECHOWNI

Miniaturka 3

Redakcja

17 lipca 2022

Pierwszy w Polsce koncert zespołu Dave’a Smitha – byłego perkusisty Roberta Planta z Led Zeppelin!

Czas wydarzenia: 

2022-07-17 20:00 do 21:30

Miejsce wydarzenia: 

Cechownia (Nowe Gliwice)

 

Ta londyńska grupa, która przyjedzie do Gliwic prosto z legendarnego już festiwalu Colours of Ostrava, wypełnia swoją misję uderzając w bęben sabar – symbol muzyki Senegalu i Gambii. Fofoulah to fuzja zachodnio-afrykańskich stylów, elektronicznych tanecznych beatów, jazzu, funky i hip-hopu. Rozbudzają nasze receptory taneczne, ale i sumienie przekazując przesłanie: “Obudźcie się, świat nie jest znowu takim rajem!”. Całości dopełnia fascynujący i gadatliwy bębniarz Kaw Seck z Gambii.

Od dawna wiadomo, że Londyn jest zafascynowany afro-zachodnią muzyką fusion. W przeciwieństwie do paryskiej sceny afrykańskiej brytyjska wielokulturowa metropolia koncentruje się bardziej na elektronice, improwizacji i nowoczesnym jazzowym groove. Brytyjski perkusista Dave Smith (znany z grupy koncertowej Roberta Planta) czerpie swoje inspiracje z wielu źródeł. Jego najcenniejszym doświadczeniem jazzowym był pobyt w Gambii, gdzie studiował naukę gry na tradycyjnym bębnie sabar.

Smith docenił także najświeższe trendy londyńskiego podziemia elektronicznego, a mianowicie muzykę basową. Jest zachwycony, kiedy electrobeaty łączą się z brzmieniami sabaru i niezwykłej gitary basowej Johnny’ego Brierleya, gitarą Phila Stevensona, psychodelicznymi echami analogowych syntezatorów i kosmicznym malowaniem dźwięku przez saksofonistę i klawiszowca Toma Challengera.

Drugi album Fofoulaha “Daega Reka” (“Truth”), został nagrany w studiu Real World Petera Gabriela. Krążek znalazł się na wszystkich znaczących listach przebojów i pozwolił grupie trafić na Womex, gdzie ich koncert stał się jedną z głównych atrakcji.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.0µg/m3 PM2.5: 3.6µg/m3