Festiwal Lokalnych Produktów Ziemi Pszczyńskiej już w ten weekend

20230601 122908

Redakcja

2 czerwca, 2023

3 i 4 czerwca na pszczyńskim rynku będzie można poznać, posmakować i zaopatrzyć się w cenne lokalnie produkty, które otrzymały certyfikat Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej. Będzie to także weekend kultury ludowej za sprawą „Małego Brzymu” oraz „Spotkań pod Brzymem”.

Pierwszy weekend czerwca będzie wielkim świętem zespołów regionalnych i lokalnych producentów. 3 i 4 czerwca na rynku w Pszczynie w godzinach od 12.00 do 18.00 odbędzie się Festiwal Lokalnych Produktów Ziemi Pszczyńskiej. W specjalnych stoiskach lokalni rolnicy, pszczelarze, rękodzielnicy, restauratorzy, koła gospodyń wiejskich i przedsiębiorcy będą oferować produkty wyróżnione znakiem jakości - Lokalną Marką Ziemi Pszczyńskiej.

Na festiwal zapraszają lokalni producenci. 

- Nasze sery są wytwarzane metodą rzemieślniczą przez moją żonę, ręcznie, wszystko jest robione na świeżo, ze świeżego mleka, niepasteryzowanego , bez żadnych dodatków chemicznych i sztucznych. Zapraszamy na festiwal, będą tam produkty wytwarzane przez ludzi z wielką pasja i zamiłowaniem do tego, co robią - mówi Krzysztof Gałuszka, który wraz z żona Izabelą prowadzi w Pawłowicach gospodarstwo rolne, oparte na hodowli kóz i produkcji naturalnych serów.

Adam Tomala z Pasieki Tomala w Pielgrzymowicach będzie oferował miody, pyłek pszczeli, pierzgę i propolis. Jego pasieka znajduje się w Pielgrzymowicach.

Grono producentów uhonorowanych znakiem jakości liczy 23 podmioty. W dwóch naborach certyfikat Lokalnej Marki przyznano łącznie 60 produktom lub grupom produktów. To m.in. wytwarzane w domowych zagrodach sery kozie i krowie, borowina i solanka z goczałkowickich złóż, kosmetyki, produkty z lawendy, chleb z łopaty, jaja, pszczyńskie grzybki, piwa rzemieślnicze, orzechy laskowe w łupinie, nudle suszeckie i pszczyńskie, pszczyńskie smarowidła w krauzach, zakwas wg domowej receptury na pszczyński żur, haft ręczny „pszczyńska róża”, lalki kolekcjonerskie w stroju pszczyńskim, miody z lokalnych pasiek, pyłek i pierzga pszczela czy polędwiczki po pszczyńsku.

- Te produkty są siłą naszego powiatu. Cieszy nas, że tak wiele osób docenia to, że są zdrowe, naturalne, przyjazne środowisku naturalnemu, wytwarzane dzięki pracy ludzkich rąk - mówi Damian Cieszewski, wicestarosta pszczyński, zapraszając na Festiwal Lokalnych Produktów Ziemi Pszczyńskiej.

Festiwal będzie towarzyszył przeglądom zespołów ludowych. 3 i 4 czerwca Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej zaprasza na XXI Pszczyńskie Prezentacje Dziecięcych Zespołów Regionalnych „Mały Brzym”.

Ponad 250 młodych artystów będzie śpiewać, tańczyć oraz przedstawiać dawne zwyczaje i obrzędy. W ciągu dwóch dni na scenie zaprezentuje się 10 zespołów dziecięcych przede wszystkim z powiatu pszczyńskiego, ale też z gminy Węgierska Górka i Katowic. Idealnym zwieńczeniem pierwszego dnia będzie występ Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice” Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W niedzielę odbędzie się jeden z najstarszych w Polsce przeglądów zespołów ludowych - 47. Spotkania pod Brzymem.

powiązane artykuły:

Motoserce 3b17
Lokalne 2 maja, 2023

W powiecie pszczyńskim majówka rozpoczęła się akcją charytatywną promującą krwiodawstwo i bezpiec

Aleja lipowa w Pszczynie
Lokalne 25 kwietnia, 2023

Przy ulicy Zdrojowej w Pszczynie powstaje aleja lipowa. Powiat Pszczyński kontynuuje tu nasadzeni

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.5µg/m3 PM2.5: 11.4µg/m3