Fest Festival niepełnosprawnym na wózkach zaproponował... schody?

DSC 2150

Redakcja

17 sierpnia, 2022

W sieci zawrzało po tym, jak osoby niepełnosprawne zaczęły pisać o niedogodnościach, jakie spotkały ich na festiwalu, mimo zapewnień organizatora o pełnym przystosowaniu terenu do potrzeb osób poruszających się na wózkach. Specjalna platforma, z której mogli oglądać koncerty miała schody zamiast podjazdu.

Choć Fest Festival zakończył się kilka dni temu, nadal pobrzmiewają echa tego wydarzenia, w szczególności te negatywne. Największy taki festiwal na Śląsku pokazał, że może konkurować z innymi znanymi festiwalami jak Opener czy Pol nad Rock, jednak i tutaj nie obyło się bez błędów organizacyjnych. Główna scena nie zdążyła powstać na otwarcie festiwalu, przez co środowe koncerty przeniesiono na inne sceny, niektóre wydarzenia pokrywały się w czasie, a mieszkańcy osiedla Tysiąclecia znów skarżyli się na hałas. To jednak nie wszystko. 

W sieci zawrzało po tym, jak znany influencer, który sam porusza się na wózku podał dalej informację o niedogodnościach jakie spotkały osoby niepełnosprawne na Fest Festivalu. Mimo zapewnień organizatora o przystosowaniu terenu dla OzN,  uczestnicy informowali w Internecie o braku utwardzonej nawierzchni do poruszania się na wózkach w pobliżu scen (w szczególności ostatniego dnia i poruszania się w błocie pod główną sceną), małej ilości przystosowanych toitoiów i informacji o tym, gdzie się znajdują, a przede wszystkim specjalnej platformie, która miała umożliwić komfortowe oglądanie koncertów. Tyle tylko, że miała ona wyłącznie schody. 

Organizatorzy wyjaśniają, że było to winą dostawcy, który nie dostarczył platformy wjazdowej i na schody pomagali w wejściu wolontariusze, a w ostatnich dniach festiwalu powstała nowa platforma na przeciwko głównej sceny (przypomnijmy, podesty i platforma znajdowały się tylko przy jednej z 4 scen), jednak jak relacjonują internauci, ochrona nie informowała o możliwości wjazdu, lub sama nie wiedziała, że to miejsce dla osób na wózkach. Zapytaliśmy organizatora o te kwestie i poniżej publikujemy oświadczenie, jakie dostaliśmy w odpowiedzi:

Odpowiadając na pytania dotyczące nieprzystosowania terenu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami informujemy, że ze względu na problemy logistyczne dostaw elementów na stworzenie niektórych konstrukcji, w dwóch pierwszych dniach festiwalu, podesty nie były w pełni przystosowane dla poruszających się na wózkach - w tych dniach nasi pracownicy jak i ochrona wydarzenia służyła pomocą w poruszaniu się i korzystania z podestu. W piątek i sobotę dostępna była alternatywna strefa, która była  w pełni dostosowana dla OzN, zlokalizowana naprzeciwko Main Stage. Z Waszych relacji dowiedzieliśmy się, że pracownicy ochrony mimo wyraźnego polecenia, nie wszystkim uczestnikom wskazali nowo powstałą trybunę, za co przepraszamy. Ponadto większa część terenu festiwalu znajduje się na nawierzchniach utwardzonych, co znacznie ułatwia poruszanie się na wózku, a w każdej strefie sanitarnej zostały również zapewnione przystosowane toalety oraz wiele innych udogodnień znajdujących się na terenie całego festiwalu. Pełna dostępność festiwalu dla osób z niepełnosprawnościami jest dla nas ważna, dlatego przepraszamy za czasowe niedogodności i jesteśmy pewni, że taka sytuacja nie będzie mieć miejsca w kolejnych edycjach festiwalu. 

Niestety kwestia dostępności miejsc publicznych i wydarzeń dla osób z niepełnosprawnościami w Polsce nadal pozostawia wiele do życzenia. Internauci zwracali uwagę, że podobne problemy pojawiały się już na wcześniejszych edycjach i zwracali się do agencji Follow The Step z sugestiami poprawy.  Pozostaje wierzyć, że organizatorzy tym razem wyciągną wnioski. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 25.6µg/m3 PM2.5: 21.4µg/m3