Fatalna sytuacja finansowa szpitali w województwie śląskim
Dodatkowe pieniądze trafią do służby zdrowia w woj. śląskim. W ten sposób regionalny NFZ chce się pozbyć kolejek do operacji na zaćmę. Co z pozostałymi problemami śląskich szpitali… nie wiemy.
Sytuacja finansowa wielu śląskich szpitali jest katastrofalna. Gdyby nie wsparcie ze strony samorządów, część już w tej chwili powinna zostać zamknięta. Niemal żaden szpital w woj. śląskim nie jest w pełni rentowny. Przyczyny? System finansowania, zbyt małe nakłady na służbę zdrowia, a także brak lekarzy i coraz poważniejszy problem z personelem medycznym.
Ile pieniędzy brakuje w systemie? Prezes Żołnierczyk mówi wprost – to jest niepoliczalne. I dodaje – Za procedury stawki nie zmieniły się od kilku lat. To oznacza straty, których nie powinno być.
Zarządzający służbą zdrowia podkreślają, że każda dodatkowa złotówka w systemie jest cenna. To rzecz warta pochwalenia.
Zwłaszcza, gdy spojrzymy na sytuację np. Zagłębiowskiego Centrum Onkologicznego. Zobowiązania szpitala to już 32 mln złotych, i wciąż rosną. W ciągu ostatnich 10 lat miasto dopłaciło do szpitala 60 mln złotych. Z kolei częstochowska Parkitka ma aż 60 mln długu!
– Sytuacja finansowa szpitala w Częstochowie od wielu lat jest trudna. Pensje pracowników nie są zagrożone. Dyrekcja WSS, w konsultacji z Zarządem Województwa, pracuje nad całościowym programem naprawczym finansów placówki – informuję biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego, właściciela szpitala w Częstochowy.
Od początku kwietnia NFZ finansuje nie limitowo – zgodnie z rzeczywistą liczbą wykonanych badań i zabiegów świadczenia diagnostyki – tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego oraz operacje usunięcia zaćmy.
Zdaniem wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie okulistyki prof. Edwarda Wylęgały na operację zaćmy w trybie pilnym trzeba czekać obecnie miesiąc. W trybie stabilnym – ok. 2 miesięcy.
Śląski oddział NFZ zapłaci też placówkom za ubiegłoroczne świadczenia wykonane ponad limit kwotę 87 mln zł. To niemal wszystkie pieniądze, o jakie ubiegały się szpitale.
W woj. śląskim w ubiegłym roku wykonano ponad 51 tys. operacji usunięcia zaćmy, w tym roku ma to być to 63 tysiące operacji.