Fatalna jakość powietrza w woj. śląskim

Power station 374097 1920 03

Redakcja

9 marca 2021

Godzinne wskazania stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu w wielu miejscach woj. śląskiego we wtorek rano znacznie przekroczyły dobowe normy. Służby środowiskowe wydały ostrzeżenie o możliwości przekroczenia tzw. poziomu informowania w znacznej części regionu.

Według prezentacji pomiarów zamieszczanych na stronach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach (WIOŚ) w centralnej części regionu w nocy z poniedziałku na wtorek nastąpił znaczny wzrost zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym PM10.

Na mobilnej stacji pomiarowej w Zawierciu maksymalne stężenie godzinne pyłu PM10 sięgnęło w poniedziałek o godz. 22. 358 mikrogramów na metr sześc., a w Rybniku o godz. 23. – 294 mikrogramów. We wtorek o godz. 4. rano stacja w Rybniku pokazywała 349 mikrogramów, a stacja w Zawierciu - 279 mikrogramów.

We wtorek o godz. 8 zanieczyszczenia były rozproszone na znacznej części regionu: stacja w Zawierciu pokazywała 205 mikrogramów, stacja w Katowicach (komunikacyjna) 215 mikrogramów, stacja w Gliwicach 181 mikrogramów, a stacja w Rybniku 311 mikrogramów.

Jak wynika z komunikatu Departamentu Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Katowicach, na wtorek wydano powiadomienie o ryzyku osiągnięcia poziomu informowania dla obszaru obejmującego: Katowice, Chorzów, Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Zabrze, Bytom, Piekary Śląskie, Rudę Śląską, Świętochłowice, Gliwice, Tychy i Częstochowę.

Zasięg powiadomienia obejmuje też powiaty: gliwicki, tarnogórski, bieruńsko-lędziński, raciborski i częstochowski. Cały objęty powiadomieniem obszar zamieszkuje ponad 2,2 mln osób. Jako przyczynę wskazano "warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego".

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska od 11 października 2019 r. alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu w ciągu doby średniej wartości 150 mikrogramów na metr sześc. dla pyłu PM10 (wcześniej było to 300 mikrogramów). Tzw. poziom informowania to 100 mikrogramów, czyli dwukrotne przekroczenie dobowej normy jakości, ustalonej dla pyłu PM10 na 50 mikrogramów.

Na żadnej ze stacji pomiarowych w woj. śląskim w poniedziałek nie przekroczono wartości ostrzegania. Wartości dopuszczalne przekroczone były w Cieszynie, Częstochowie, Lublińcu, Rybniku, Goczałkowicach-Zdroju, Raciborzu, Wodzisławiu Śląskim, Zawierciu oraz Żywcu.

W piątek 26 lutego br. Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Katowicach wydał powiadomienie o ryzyku osiągnięcia dopuszczalnego rocznego limitu zanieczyszczeń powietrza na zdecydowanej większości terenu woj. śląskiego. Limit dni w ciągu roku z przekroczoną normą jakości powietrza (średnio 50 mikrogramów pyłu PM10 na metr sześc. w ciągu doby) wynosi zgodnie z przepisami 35.

 

(PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 20.6µg/m3 PM2.5: 17.6µg/m3