"Fale Dunaju" na A1 znikną? Tak, ale dopiero za kilka lat

A1gddkia

Redakcja

31 stycznia 2023

Zamierzasz pojechać rollercoasterem w parku zabaw? Albo znajomi namawiają się na górski spływ kajakowy? Nie wiesz czego można się spodziewać po takich atrakcjach? Wystarczy, że przejedziesz się odcinkiem A1 Pyrzowice-Piekary Śląskie, a dowiesz się wszystkiego.

Odcinek autostrady A1 od Pyrzowic do Piekar Śląskich ma różne nazwy. Jedną z najpopularniejszych jest "Fale Dunaju". No cóż... jaki kraj, taki Dunaj. 

Chyba każdy, kto przynajmniej raz musiał przejechać przez ten odcinek A1 wie, o co chodzi. Pofałdowana nawierzchnia drogi doprowadza do mdłości. Jeżeli ktoś zapomni o "falach" lub po prostu o nich nie wie, to może umawiać się już z mechanikiem, jeżeli wjedzie na nie ze zbyt dużą prędkością. Zarządca drogi wprowadził ograniczenia prędkości do 110 km/h oraz 80 km/h. Pytanie brzmi: czy po to budowano autostradę za miliardy, żeby jechać po niej wolnieć niż po drodze gminnej poza terenem zabudowanym?

Nie jest to najlepsza wizytówka Polski i województwa śląskiego. Zwłaszcza kiedy jakiś bogaty biznesmen z zagranicy przyleci na lotnisko w Pyrzowicach, wynajmie super samochód i pojedzie np. do Katowic po falach. 

Na szczęście pojawiło się światełko w tunelu. Kilka miesięcy temu informowaliśmy, że GDDKiA szuka firmy, która wykona ekspertyzę drogi. No i taka firma znalazła się. Biuro projektowe TRAKT z Katowic wykona ekspertyzę oraz program naprawczy dla autostrady A1 Pyrzowice - Piekary Śląskie. Wartość podpisanej umowy to 9 959 310 zł.

Długość odcinka objętego opracowaniem to ponad 16 km autostrady oraz 300-metrowy odcinek drogi ekspresowej S1 w obszarze węzła Pyrzowice. 

To pierwszy etap naprawy tego odcinka A1. Ekspertyza ma zakończyć się w styczniu 2024 roku. Następnie zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie robót. Rozpoczęcie prac w terenie planowane jest na początku 2025 roku. Oznacza to, że kierowcy mogą poczekać jeszcze kilka dobrych lat na to, aż fale znikną. Warto mieć na uwadze to, iż podczas prac naprawczych wystąpią liczne utrudnienia. 


fot. GDDKiA

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.8µg/m3 PM2.5: 8.4µg/m3