Fałatówka, czyli dom Juliana Fałata w Bystrej, będzie wyremontowana

Df5aa falatowka 02

Redakcja

18 sierpnia 2020

Fałatówka, dom wybitnego malarza Juliana Fałata, który znajduje się w Bystrej koło Bielska-Białej, czeka remont dachu oraz elewacji – podało bielskie Muzeum Historyczne, do którego należy zabytek. Instytucja ogłosiła przetarg, który ma wyłonić wykonawcę prac.

Muzeum w dokumentacji przetargowej podało, że termin składania ofert upływa 31 sierpnia. Wykonawca, z którym podpisana zostanie umowa, będzie miał czas na realizację zadania do 20 grudnia br.

Fałatówka jest częścią bielskiego muzeum. Mieści się w niej ekspozycja o charakterze biograficzno-artystycznym poświęcona Julianowi Fałatowi. Zdaniem wicedyrektora muzeum Wojciecha Glądysa, w budynku trzeba wyremontować dach i elewacje. Fałatówka na czas remontu najprawdopodobniej zostanie zamknięta dla zwiedzających.

Fałatówka mieści się w domu zamieszkiwanym przez artystę od 1910 do śmierci w roku 1929. Wojciech Glądys przypomniał, że zimą 2013 r. bielskie muzeum zakończyło gruntowny remont wnętrz willi w Bystrej.

Julian Fałat urodził się w 1853 r. Kształcił się w Krakowie, Zurychu i Monachium. Przebywał w Rzymie i Hiszpanii. Przez kilka lat pracował na dworze cesarza Wilhelma II w Berlinie. Po powrocie do Krakowa został profesorem i wieloletnim rektorem tamtejszej Szkoły Sztuk Pięknych.

Szczególną popularność zyskał jako twórca akwarel. Posługiwał się również techniką olejną i pastelową. Na początku tworzył w konwencji realistycznej, z czasem zbliżył się do impresjonizmu. Malował głównie sceny myśliwskie i zimowe krajobrazy, także widoki architektury, typy ludowe i portrety, a także sceny rodzajowe. Artysta, chory na płuca, przeprowadził się do Bystrej wraz z rodziną w 1910 r. Zmarł w 1929 r.

Muzeum Fałata w Bystrej powstało w 1973 r. (PAP)

Foto: Muzeum.Bielsko.pl

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

23 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.6µg/m3 PM2.5: 5.0µg/m3