Fala zatruć denaturatem w woj. śląskim. "W dwóch przypadkach powyżej 70 proc. metanolu" [WIDEO]

IMG 20220411 120137
Kastelik

Szymon Kastelik

11 kwietnia, 2022

Zatrucia metanolem po spożyciu denaturatu. Nie żyje już kilkanaście osób. WSSE w Katowicach wytypował pierwszego producenta, który wypuścił na rynek skażony denaturat.

Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, lek. med. Grzegorz Hudzik przekazał najnowsze dane dotyczące fali zatruć metanolem w województwie śląskim. Nadal potwierdzonych jest 13 zgonów, ale najprawdopodobniej zmarła kolejna, 14 zatruta osoba.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach przebadała kilkaset półlitrowych denaturatów dostępnych w oficjalnym obiegu. W dwóch przypadkach stwierdzono zakażenie metanolem powyżej 70 procent. - Wystarczyło wypić kieliszek takiego produktu, żeby stracić życie - powiedział lek. med. Grzegorz Hudzik.

Śląski inspektor sanitarny nakazał wstrzymanie sprzedaży denaturatów od wszystkich producentów w województwie śląskim. Skażone próbki pochodzą od producenta z województwa mazowieckiego, dlatego Hudzik polecił państwowemu inspektorowi działania obejmujące cały kraj. 

- Wydałem dyspozycję do wszystkich PSSE o podjęciu natychmiastowych działań zmierzających do kontroli sklepów - dodał Hudzik.

Jak stwierdził szef WSSE w Katowicach, pomimo że denaturat jest środkiem trującym, to nie powinno w nim być metanolu - Najwyżej 3 procent stężenia - skomentował. Metanol jest silnie trujący, a leczenie bardzo skomplikowane. Paradoksalnie wyczyścić organizm można poprzez podanie etanolu, ale wszystko powinno odbyć się pod kontrolą specjalistów.

Od 22 marca na terenie województwa śląskiego stwierdzono zatrucia metanolem m.in. w powiecie kłobuckim, częstochowskim, Bytomiu i Chorzowie. Sprawą zajmują się prokuratorzy oraz policja. 

Denaturat jest popularny z powodu swojej dostępności i ceny. Piją go zazwyczaj osoby ubogie chorujące na alkoholizm. Prokuratura weryfikuje, czy wszystkie przypadki zatrucia były spowodowane spożyciem denaturatu. Według Grzegorza Hudzika, wszyscy zatruci podczas wywiadu lekarskiego potwierdzili, że pili denaturat. W jednym przypadku mężczyzna, którego udało się uratować, ponownie zatruł się denaturatem. Niestety za drugim razem zmarł.

WIĘCEJ W PONIŻSZYM WIDEO:

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 20.2µg/m3 PM2.5: 14.9µg/m3