Fala zaczyna wyglądać. Park Śląski coraz bliżej otwarcia kultowego obiektu.

Fala park slaski otwarcie

Redakcja

5 lipca 2024

Budowa nowego kąpieliska Fala w Parku Śląskim postępuje dynamicznie, a otwarcie jest coraz bliżej. Spacerując parkowymi alejami, można już dostrzec kolorowe zjeżdżalnie, które są montowane na terenie przyszłego kąpieliska. Zaawansowanie prac nad tymi elementami, wraz z wieżą startową, osiągnęło już 85%.

W piątek, 5 lipca, na terenie budowy kąpieliska Fala odbyła się konferencja prasowa z udziałem Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi. Dziennikarze mieli okazję zobaczyć postępy prac na obiekcie.

Jakie atrakcje będą na obiekcie Fala w Parku Śląskim?

  • Zjeżdżalnia „Anakonda” z elementem „Szyszką” (poziom startu 9,0 m). Ślizg ma długość około 71 m i jest wyposażony w system START-STOP z pomiarem czasu zjazdu i tablicą wyników. Zakończona jest wanną hamowną o długości 7 metrów.
  • Zjeżdżalnia „Kamikadze” (poziom startu 9,0 m) ma długość około 38 m. Wyposażona w system START-STOP z czujnikami ruchu, zakończona jest wanną hamowną o długości 11 metrów.
  • Zjeżdżalnia „Racer” (poziom startu 12,0 m) ma długość około 118,5 m. Zakończona jest dwoma wannami hamownymi o długości 8 metrów każda.
  • Zjeżdżalnia „Wahadło” (poziom startu 12,0 m) ma długość około 65,0 m. Zawiera elementy laminatowe o szerokości 6 m i 4 m.

Wieża startowa jest prostopadłościanem z klatką schodową, a na jej szczycie znajduje się daszek chroniący przed słońcem. Konstrukcja wykonana jest ze stali.

Wybudowano trzy budynki: wejściowy, techniczny oraz techniczny z basenem na dachu. Zawierają one strefy socjalne, sanitarne oraz techniczne. Dla klientów przygotowano toalety, natryski, strefy gastronomiczne, pomieszczenia ratowników oraz kasę. Dla pracowników przewidziano pomieszczenia socjalne z aneksami kuchennymi.

Na wejściu do obiektu znajdują się dwa podwójne kołowroty oraz furta wysoka dla osób niepełnosprawnych. System ESOK umożliwia elektroniczną obsługę klienta, dostępnych jest 5 automatów biletowych oraz jedno miejsce kasowe na zewnątrz i jedno na dopłaty.

Klienci będą mogli skorzystać z amfiteatru z siedziskami, strefy gastronomicznej oraz tarasów przy basenach.

Aktualnie prowadzone są prace żelbetowe, elewacyjne, montaż elementów basenów, zagospodarowanie terenu, budowa sieci wodociągowej, instalacja pomp ciepła, montaż niecek basenowych oraz instalacje elektryczne.

Kluczowe parametry Fali

  • Maksymalna liczba osób: 2673
  • Powierzchnia sumaryczna lustra wody: 3800 m²
  • Liczba basenów: 5 (rekreacyjny, z falą, widokowy, dla dzieci, do skoków)
  • Wodny plac zabaw: 477,88 m² z atrakcjami
  • Plac zabaw: 188 m² z zabawkami
  • Miękka nawierzchnia EPDM przy placach zabaw i basenie z falą

Obiekt wyposażony będzie w elementy małej architektury: ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery i hulajnogi. Dostępnych będzie 13 przebieralni, w tym 4 dla osób niepełnosprawnych, oraz 960 szafek depozytowych. Szafki będą zamykane na zamek wrzutowy.

Wieża, historyczny symbol Fali, zostanie odtworzona i wyposażona w nowoczesne skocznie o wysokościach 1 m, 3 m i 5 m do basenu o głębokości 4 m.

Obiekt będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych, z toaletami, pomieszczeniami matki z dzieckiem, tyflomapą, ścieżkami prowadzącymi do najważniejszych punktów oraz innymi udogodnieniami.

Baseny będą ogrzewane powietrznymi pompami ciepła, a woda będzie uzdatniana nowoczesnymi technologiami, w tym zielonym szkłem, co zapewni ekologiczne i ekonomiczne korzystanie z obiektu.

Fala w Parku Śląskim otwarcie

Zakończenie budowy planowane jest na jesień tego roku, a otwarcie kąpieliska na wiosnę 2025 r.

Wartość inwestycji wynosi 110 004 030,00 zł netto, 135 277 656,90 zł brutto.

Fala basen kiedy otwarcie

powiązane artykuły:

IMG 20230306 132933
Lokalne 6 marca 2023

135 mln złotych - tyle ma kosztować budowa nowej "Fali" w Parku Śląskim. Najprawdopodobniej już w

Bez tytulu 87
Lokalne 27 czerwca 2021

W dniu 24 czerwca, na sesji Rady Miasta Chorzów, przyjęta została uchwała w sprawie miejscowego plan

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

19 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.8µg/m3 PM2.5: 5.2µg/m3