Precyzyjne enkodery w przemyśle: klucz do optymalizacji kontroli ruchu

Enkoder do kontroli ruchu

Redakcja

25 czerwca 2024

Usprawnienie procesów produkcyjnych jest w dzisiejszych czasach niezbędne, aby utrzymać konkurencyjność przedsiębiorstwa produkcyjno-przemysłowego. Systemu czujników weryfikujących sprawność maszyn, urządzeń, a także powtarzalność procesów na linii produkcyjnej to podstawa. A zatem w jakie czujniki warto zainwestować, aby zoptymalizować pracę firmy przemysłowej? Przejrzyj poradnik i dowiedz się, jak w praktyce działają enkodery pomiarowe.

Pełna kontrola ruchu w przemyśle – jak działają enkodery?

Utrzymanie rentowności firmy w dużej mierze jest uzależnione od tego, jak dobrze są zoptymalizowane procesy produkcyjne. Rozwój nowych technologii spowodował, że zakłady przemysłowo-produkcyjne coraz częściej wykorzystują systemy czujników do sprawowania kontroli ruchu na linii produkcyjnej.

Enkodery ifm to urządzenia pomiarowe, które działają na zasadzie zjawiska detekcji optycznej i magnetycznej. Tego typu sprzęt jest zbudowany z tarczy optycznej lub czujnika Halla, dzięki czemu przetwarza źródło światła przez elementy światłoczułe lub kąt skręcenia pola magnetycznego na sygnał elektryczny odbierany przez sterownik urządzenia.

Najpopularniejsze rodzaje enkoderów od ifm

Na rynku jest wiele odmian enkoderów, które znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle. Znajomość poszczególnych odmian takich urządzeń pomiarowych jest niezbędna, aby wybrać odpowiednie rozwiązania dopasowane do potrzeb przedsiębiorstwa przemysłowego.

Najczęściej wykorzystywane rodzaje enkoderów to:

  1. Inkrementalne – ten rodzaj enkoderów określa liczbę impulsów na dany obrót czujnika. Taka metoda pomiarowa jest wykorzystywana m.in. do pomiaru prędkości obrotowej urządzeń wykorzystywanych w przemyśle.
  2. Absolutne – przyporządkowują do każdej pozycji kąta obrotu jednoznaczną wartość, nawet dotyczącą wielu obrotów. Wykorzystują magnetyczną technikę pomiarową.

Alternatywne opcje to enkodery jednoobrotowe i wieloobrotowe. Te pierwsze rozdzielają obroty mechaniczne na liczbę kroków pomiarowych, natomiast te drugie wykrywają ruch nie tylko z uwzględnieniem pozycji kąta, ale także po zliczeniu liczby obrotów. W obydwu przypadkach urządzenia pomiarowe przesyłają dane przez interfejs IO-Link, SSI lub CAN albo Profibus.

Praktyczne zastosowanie enkoderów przemysłowych – co warto wiedzieć?

Enkodery przemysłowe to urządzenia pomiarowe wykorzystywane przede wszystkim w wózkach widłowych, pojazdach AGV, a także we wszelkiego rodzaju maszynerii produkcyjnej. Kompaktowe czujniki pomiarowe z interfejsem IO-Link od ifm są w pełni kompatybilne z innymi sterownikami wykorzystywanymi w przemyśle.

Najpopularniejsze zastosowanie enkoderów to:

  • regulacja szerokości wideł wózków widłowych,
  • monitorowanie wysokości wideł z przenoszonym towarem w magazynie,
  • ustalanie kąta skrętu kół i pozycji koła napędowego.

Enkodery przemysłowe sprawdzają się także podczas monitorowania prędkości i czasu pracy łożysk. Dzięki temu łatwiej wykryć ewentualne nieprawidłowości na liniach produkcyjnych.

Jak enkodery przemysłowe wpływają na funkcjonowanie przedsiębiorstwa?

Głównym celem stosowania enkoderów w przemyśle i w firmach produkcyjnych jest optymalizacja kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Pośrednie zalety stosowania takich urządzeń pomiarowych to także: usprawnienie procesów, mniejsze ryzyko awarii urządzeń, redukcja ryzyka przestojów na linii produkcyjnej.

Enkoder do kontroli ruchu

powiązane artykuły:

Pozycjonowanie stron katowice 1
Artykuły 27 października 2022

Chyba nikt nie ma już dzisiaj wątpliwości, że sukces w biznesie można odnieść jedynie stosując odpow

Co przyciaga talenty do firm
Lifestyle 11 stycznia 2024

Pokolenie Z, urodzone na przełomie wieków, dorastało w świecie zdominowanym przez technologię, m

Jak pozycjonowac strone www
Lifestyle 23 czerwca 2023

Pozycjonowanie stron internetowych to proces optymalizacji witryny w celu uzyskania lepszych wyni

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

29 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.4µg/m3 PM2.5: 4.8µg/m3