Energetycy uczą, jak dbać o... jeże

Jezyk

Redakcja

18 czerwca 2019

Pod hasłem "Chroń jeża MegaZwierza" energetycy z grupy Tauron prowadzą kampanię poświęconą podstawowym zasadom bezpieczeństwa i sposobom pomocy jeżom.

- Jeż jest jednym z najsympatyczniejszych zwierząt, spotykanych w przydomowych ogródkach i parkach. Ten pozytywny wojownik, zjadający ślimaki, gryzonie i owady, sam czasem popada w tarapaty - tłumaczy pracownik Tauronu Piotr Gleńsk, który od kilku lat pomaga jeżom - stworzył dla nich okresowy azyl i skonstruował specjalne domki, gdzie bezpieczne schronienie znajdą m.in. jeże wracające do swojego środowiska po leczeniu.

We wtorek jeden z takich domków stanął w Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu. Zamieszkała w nim samiczka Mumula, która odzyskała zdrowie po długotrwałej terapii. Podobne domki pojawiają się też w pobliżu kilku głównych punktów zasilania należących do dostarczającej na Śląsku prąd firmy Tauron Dystrybucja. Ponadto, w ramach akcji, w kilku szkołach podstawowych odbyły się ostatnio lekcje o sposobach ochrony i pomocy jeżom. Kampanię wspierają działania w portalach społecznościowych.

Lato to czas, gdy jeże wykorzystują dostatek pokarmu i wychowują potomstwo. Młode jeże rodzą się zwykle z początkiem maja. Nim ruszą w świat, przez sześć tygodni opiekuje się nimi matka. W okresie letnim młode jeże często wychodzą z ukrycia już około godziny 16-17 i szukają pożywienia; ważne, by nie zabierać jeża, który chodzi po działce i szuka wody lub pokarmu. Zarówno na dorosłe, jak i młode jeże czyha jednak wiele niebezpieczeństw.

Właściciele psów powinni dbać, by ich pupile nie miały możliwości zaatakowania jeża. Przed koszeniem trawy w ogrodzie należy zrobić obchód terenu. Gdy działka jest duża, dobrze jest zacząć koszenie od środka i nie spieszyć się - wtedy zwierzęta mają szanse uciec na boki. Koszenie od zewnątrz do środka skutkuje tym, że zwierzęta giną w ostatnim pokosie na środku działki. Po wykoszeniu środkowego pasa warto zrobić kilkuminutową przerwę, by dać zwierzętom szansę na ucieczkę. Nigdy nie należy też wypalać traw.

Latem, w trakcie upałów, na terenie gdzie żyją jeże (np. w ogrodzie) warto napełniać wodą jakiś mały pojemnik, aby mogły się napić. Jednak jeśli ktoś ma na działce np. oczko wodne, ważne, by była tam siatka lub coś w rodzaju schodków (z kamienia albo cegły), by jeż mógł się wydostać, gdy przypadkowo wpadnie do środka. Jeże potrafią pływać, jednak gdy nie mogą wyjść, utoną.(PAP)

powiązane artykuły:

Jez1
Artykuły 23 listopada 2019

„Idzie jeż, idzie jeż. Może ciebie pokłuć też”, a póki co mieszka w specjalnych domkach, które znajd

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.2µg/m3 PM2.5: 12.2µg/m3