Eko Jarmark, czyli zielone środy w Bytomiu

https://bytom.naszemiasto.pl/

Katarzyna Kulyk

19 stycznia, 2023

Obecnie eko żywność jest uważana za przejaw troski o najbliższych ale i wyraz szacunku do samego siebie. Konsumenci dziś bardziej świadomi coraz częściej sięgają po produkty „eko” czy „bio”. Jednym z punktów na mapie śląska, gdzie ową zdrową żywność można zakupić jest Eko Jarmark w Bytomiu.

Jeszcze nie tak dawno myśl ekologiczna była dla wielu ludzi czymś nieznanym i niepotrzebnym, dziś na szczęście nasza świadomość w zakresie ekologii żywności rośnie, a dzięki temu powstaje wiele ciekawych miejsc, w których możemy się zaopatrzyć w zdrową żywność. Temat „eko” nie jest już tylko trendem, a czymś zupełnie naturalnym, społeczność chętnie poszerza wiedzę w tym temacie i chce utrzymać swoją kondycję oraz zdrowie.

Gdzie zatem kupić zdrowe produkty?

Regularnie odbywający się bazar z żywnością ekologiczną i lokalną to właśnie definicja eko jarmarku, który mieści się przy placu Jana III Sobieskiego w Bytomiu. To także świetne nawiązanie do miejskich tradycji, ponieważ Eko Jarmark umieszczony jest w miejscu dawnego bytomskiego bazaru z okresu międzywojennego. Na taki jarmark mieszkańcy mają okazje wybrać się w każdą środę miesiąca w godzinach 12-19.

Eko żywność w Bytomiu

Co możemy znaleźć na targu?

Na straganach zobaczymy niesamowicie duży i różnorodny asortyment w postaci serów, ekologicznych bio-wędlin, świeżych i wędzonych ryb, mięsa prosto z chłodni, ziół oraz olei, bakalii czy mąk, a także miodów czy świeżych soków. To jednak nie wszystko, ponieważ oprócz zdrowej żywności możemy spotkać tam lokalne rękodzieła czy naturalne kosmetyki. Wśród wystawców, którzy gościć będą na bytomskim eko bazarze są między innymi:

 • Piekarnia Cukiernia Smolorz Bogdan

 • Art Food, którzy upowszechniają produkty z Portugalii

 • Bacówka u Janocka

 • Gospodarstwo Ekologiczne Sokół pana Eugeniusza

 • Winny Garaż

 • FreshMint ze swoimi ziołami

 • Kreta-24

 • restauracja Museum

 • Eko-Ryby z Ochab

 • warzywa z gospodarstw ekologicznych firmy Bio.k

 • lokalne rękodzieło

 • kosmetyki naturalne

I wiele innych!

EkoTarg w Bytomiu


Komu zawdzięczamy Eko Jarmark w mieście?

W każde środy na placu Sobieskiego z pewnością robi się tłoczno. Wszystko to dzięki inicjatywie stowarzyszenia „Zielona Edukacja”, które jest organizatorem i pomysłodawcą bytomskiego Eko Jarmarku.

„Zielona Edukacja” to stowarzyszenie na rzecz pro ekologicznego trybu życia, kształtowania postaw ekologicznych, doskonalenia systemu zarządzania środowiskiem i prowadzenia działalności gospodarczej” – to możemy przeczytać na stronie stowarzyszenia. Stowarzyszenie prężnie działa w obszarze aktywizacji mieszkańców miasta i nie tylko. Dzięki ich działaniom tradycja lokalna zostaje podtrzymywana, a przy tym propagowany jest zdrowy tryb życia.

Dlaczego warto wybierać żywność ekologiczną?

Ekologiczna żywność to przede wszystkim żywność naturalna, a więc w pełni bezpieczna. Kupując i spożywając taki rodzaj produktów nie dostarczamy organizmowi żadnych toksycznych substancji chemicznych czy organizmów genetycznie zmodyfikowanych. To co jemy ogromnie wpływa na nasze zdrowie oraz samopoczucie, a także wygląd paznokci, kondycję skóry czy włosów. Zatem stwierdzenie „jesteś tym, co jesz” ma w sobie wiele prawdy!

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 37.8µg/m3 PM2.5: 29.8µg/m3