Echa głosowania w Sejmie. TVN wydał oświadczenie, lider Lady Pank do Kukiza: "ty gnoju"

Csm sejmm 3fbb928404

Redakcja

12 sierpnia, 2021

W środę wieczorem odbyło się głosowanie w Sejmie w sprawie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Projekt uchwały nazywany przez opozycję "Lex TVN" został przyjęty.

Na wniosek Koalicji Obywatelskiej oraz Koalicji Polskiej Sejm głosował nad odroczeniem posiedzenia do września. Wniosek przeszedł - za głosowało 229 posłów, przeciw 227. Okazało się, że pomysł opozycji poparli członkowie Kukiz '15. Marszałek Elżbieta Witek ogłosiła bardzo długą przerwę, podczas której Prawo i Sprawiedliwość zebrało wymagane 30 podpisów pod reasumpcję. Marszałek zasięgnęła też porady prawnej, czy może powtórzyć takie głosowanie. Około godziny 19:30 rozpoczęło się najpierw głosowanie nad wnioskiem o reasumpcję, a potem powtórzone zostało głosowanie nad wnioskiem o odroczenie posiedzenia.

Za drugim razem odroczenie zostało odrzucone, m.in. głosami grupy Pawła Kukiza. Opozycja krzyczała hańba. Z mównicy Borys Budka, Hanna Gill-Piątek czy też Jakub Kulesza mówili o kompromitacji marszałek Witek i złamaniu przez nią prawa. 

Sejm wrócił do pracy i porządku obrad. 

Ostatecznie projekt nowelizacji został przyjęty większością 228 głosów "za" przy 216 "przeciw. Głównie - w porównaniu do poprzednich głosowań - dzięki głosom klubu Kukiz'15 (przeciw zagłosował jedynie Stanisław Tyszka). Konfederacja wstrzymała się od głosu.

Oto jak sytuację skomentował Janusz Panasewicz, lider Lady Pank:

Zawsze bylem wstrzemięźliwy co do tego osobnika( wiadomo; muzyk, fajny kolega etc)ale to co stało się dzis, na oczach ludzi jest jednoznaczne. Wstydzę sie kazdego dnia kiedy przyszło mi podać ci rękę, ty gnoju.

- napisał na swoim facebooku janusz panasewicz (pisownia oryginalna).

Oświadczenie w tej sprawie wydał TVN.

Oświadczenie Zarządu TVN S.A. Decyzja Sejmu w sprawie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji jest wprost wymierzona w TVN, stanowi także bezprecedensowy atak na wolność słowa i niezależność mediów. Będziemy zdecydowanie i konsekwentnie bronić TVN24 i pozostałych kanałów TVN Grupa Discovery. Wynik dzisiejszego głosowania podważa prawo własności, powodując niepokój inwestorów zagranicznych w Polsce. Bez wątpienia godzi też w fundamenty polsko-amerykańskiego sojuszu zbudowanego w ostatnich 30 latach. Apelujemy do Senatu oraz do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej o odrzucenie projektu w obecnym kształcie. Od tego zależy, czy Polska nadal będzie postrzegana na arenie międzynarodowej jako kraj demokratyczny i wiarygodny dla inwestorów

- czytamy w oświadczeniu TVN.

"Lex TVN" to projekt zmiany o radiofonii i telewizji, który przewiduje nowe zasady nadawania koncesji. "Może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - czytamy w projekcie. Może oznaczać to koniec TVN24, której koncesja wygasa we wrześniu, a głównym właścicielem jest amerykańskie Discovery.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

16 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 27.0µg/m3 PM2.5: 20.1µg/m3