Dzisiaj poznamy wyniki referendum strajkowego w PGG. Związkowcy jadą do Warszawy

IMG 5763
Kastelik

Szymon Kastelik

13 stycznia 2022

Dzisiaj ostatnia szansa na porozumienie? Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej jadą do Warszawy na spotkanie z wiceministrem Piotrem Pyzikiem. W środę zakończyły się mediacje w PGG.

W środę na wszystkich kopalniach PGG rozpoczęło się referendum strajkowe, które trwa do dzisiaj. Najprawdopodobniej jeszcze w czwartek poznamy wyniki.

Również w środę o godzinie 12:00 odbyło się drugie spotkanie związkowców z zarządem PGG przy obecności mediatora. Wcześniej Bogusław Hutek przekazał, że związkowcy otrzymali zaproszenie na czwartek od Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Na spotkaniu w Ministerstwie Aktywów Państwowych ma być obecny wiceminister Piotr Pyzik. Związkowcy nie wiedzą, czy udział w tych rozmowach weźmie też wicepremier Jacek Sasin. Rafał Jedwabny nie ukrywał po drugich mediacjach, że strona społeczna jest zdezorientowana. - Co oni wyprawiają? Po co tę szopkę odstawiają? Po co nas ściąga się tutaj? – pytał retorycznie przedstawiciel Sierpnia 80. Według niego to były najdziwniejsze mediacje, ponieważ druga strona nie przedstawiła żadnej nowej propozycji, a jeszcze przed spotkaniem ministerstwo zaprosiło związkowców, żeby porozmawiać na temat sytuacji w PGG i żądań związków zawodowych. Czyli o tym samym, o czym strona społeczna rozmawia z zarządem PGG od grudnia.

- Sytuacja jest naprawdę śmieszna (...) Co mamy powiedzieć ludziom na kopalni? - dodał Jedwabny. 

Prezes PGG Tomasz Rogala zauważa, że nadal nie ma prawa, które umożliwi finansowanie PGG z budżetu państwa. Dlatego niemożliwe jest przyjęcie propozycji związków zawodowych. 

Według strony społecznej, czwartkowe spotkanie w Ministerstwie Aktywów Państwowych raczej nie zakończy sporu zbiorowego. Plan działania nie uległ zmianie i na 17 stycznia planowana jest bezterminowej blokada wysyłki węgla z kopalń do elektrowni.

Najprawdopodobniej w piątek spotkanie komitetu protestacyjno-strajkowego i uzgodnienie kolejnych działań, zwłaszcza przy "pozytywnym" wyniku referendum i po braku porozumienia w ministerstwie. 

Od 14 grudnia w Polskiej Grupie Górniczej trwa spór zbiorowy na tle płacowym. Związkowcy domagają się wypłacenia górnikom z PGG rekompensaty za przepracowane od września do grudnia weekendy oraz podwyżkę średniego wynagrodzenia do 8200 złotych brutto. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

26 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.9µg/m3 PM2.5: 10.5µg/m3