Dzisiaj pierwsze posiedzenie nowego Sejmu! Wybór marszałka i dymisja Morawieckiego

Sejmsejm

Redakcja

13 listopada, 2023

O godzinie 12:00 oficjalnie rozpocznie się nowa, X kadencja polskiego Sejmu. Plan na pierwszy dzień pracy posłów jest bardzo napięty. 

Inaugurujące posiedzenie Sejmu X kadencji otworzy marszałek senior - Marek Sawicki z PSL. Został mianowany na tę funkcję przed prezydenta Polski Andrzeja Dudy. On też pojawi się na posiedzeniu i ogłosi swoje orędzie.

To będzie bardzo pracowity poniedziałek dla posłów. Złożą oni oficjalne ślubowanie. Ponadto przed ich obliczem premier Mateusz Morawiecki złoży dymisję rządu. Jak już wiemy, Andrzej Duda ponownie powierzy mu misję utworzenia nowego rządu. Od daty pierwszego posiedzenia Sejmu prezydent Polski ma 2 tygodnie na desygnowanie premiera, a potem jego kandydat ma kolejne 2 tygodnie na zebranie członków rządu, wygłoszenie expose i głosowanie nad wotum zaufania. 

Posłowie X kadencji w poniedziałek wybiorą również marszałka Sejmu i wicemarszałków. Jak wiemy z umowy koalicyjnej KO, Polski 2050, PSL i Nowej Lewicy, marszałkiem ma zostać Szymon Hołownia, który debiutuje w Sejmie. Zgodnie z ustaleniami koalicji, ma być marszałkiem przez 2 lata, a potem tę funkcję otrzyma Włodzimierz Czarzasty (oczywiście jeżeli koalicja przetrwa). 

Podczas pierwszego posiedzenia przeprowadzone zostaną również inne, liczne urzędnicze procedury. Między innymi wybór sekretarzy Sejmu.

Na 13 listopada, godzinę 16:00 prezydent Polski zwołał też pierwsze posiedzenie Senatu nowej kadencji. Na nim również zostanie wybrany marszałek Senatu (rządzący pakt senacki chce zgodnie z umową koalicyjną wybrać na to stanowisko Małgorzatę Kidawę-Błońską). 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 27.6µg/m3 PM2.5: 22.8µg/m3