Dziki coraz większym problemem dla mieszkańców Częstochowy

71781

Redakcja

15 stycznia, 2024

Coraz więcej dzików zapuszcza się na teren Częstochowy. Tym samym zwierzęta te stanowią zagrożenie dla mieszkańców oraz same narażają się na liczne niebezpieczeństwa.

Problem dzików dotyczy wielu miast, w szczególnie miejsc dużych skupisk ludzi. W okresie jesienno-zimowym, kiedy trudniej o pożywienie, dziki wybierają się w głąb miast w poszukiwaniu pokarmu. Ich celem często są m.in. osiedlowe śmietniki, w których znajdują wyrzucone przez mieszkańców jedzenie.

Z tym problemu mierzy się Częstochowa, której ulice dziki coraz częściej odwiedzają. W mieście i okolicach prowadzony jest zwiększony odstrzał dzików. Dotyczy on także terenów zabudowanych w różnych dzielnicach. Rocznie na terenie Częstochowy odstrzeliwanych jest kilkaset sztuk tych zwierząt.

Urząd Miasta apeluje, żeby mieszkańcy zgłaszali obecność dzików. Utworzono w tym celu specjalny numer: 725 000 112. Służy on do zgłaszania myśliwym występowania dzików i potrzeby podjęcia działań z tym związanych. Oczywiście odstrzał musi być odpowiednio przygotowany z zachowaniem wszelkich procedur bezpieczeństwa. Najczęściej odbywa się nocą. 

Przy bezpośrednim zagrożeniu, mieszkańcy Częstochowy mogą wzywać m.in. straż miejską. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

6 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 39.5µg/m3 PM2.5: 32.8µg/m3