Dzień Flagi i Święto 3 Maja w Katowicach

Dzienflagi

Redakcja

1 maja, 2023

Majówka to nie tylko wyjazdy i odpoczynek. To również święta państwowe.

2 maja z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej o godz. 9.30 na placu Bolesława Chrobrego w Katowicach odbędzie się uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt, któremu towarzyszyć będzie odśpiewanie hymnu RP.

2 maja w katowickim Parku Leśnym (Aleja Trzech Stawów na wysokości lotniska Muchowiec). Tu właśnie odbędzie się „Tauron Bieg z Flagą”, na który zapraszamy całe rodziny. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezes Rady Ministrów.

Dla dzieci przewidziano starty w biegach na dystansach 200/400/800 metrów oraz atrakcje, takie jak: animacje, dmuchańce czy fotobudka. Dorośli będą mogli wziąć udział w biegu albo marszu nordic walking.

Dorośli biegacze wystartują punktualnie o godzinie 16:00. Pięć minut później, dokładnie o godzinie 16:05, rywalizację rozpoczną uczestnicy marszu nordic walking. Start biegu dla dzieci zaplanowano natomiast w godzinach 14:30–14:55 (w zależności od wieku i płci dziecka). W biegach na 200 i 400 m dopuszcza się start dzieci w asyście rodziców.

Każdy z zawodników otrzyma pakiet startowy, a w nim m.in. pamiątkowy medal wręczany na mecie po ukończeniu biegu czy marszu. Dodatkowo biorące udział w biegu dzieci otrzymają okolicznościową czapeczkę, a dorośli okolicznościową koszulkę.

Swój bieg organizuje również Urząd Marszałkowski. 2 maja w Święto Flagi biegacze pobiegną z Biało-Czerwonymi barwami w kolejnej edycji Biegu Bohaterów.


Wzorem ubiegłych edycji organizatorzy przygotowali trasę o symbolicznej długości jednej dziesiątej maratonu (4,2 km), która prowadzić będzie od Pomnika Powstańców Śląskich w centrum Katowic do mety w Parku Śląskim przy bramie głównej Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. W tych zawodach nieważny jest wynik, a sam udział i chęć uczczenia polskich symboli narodowych.

Obchody 3 maja

Uroczyste obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja rozpoczną się od złożenia wieńca pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach przy al. Korfantego o godz. 10.00. Następnie o godz. 10.30 w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach odprawiona zostanie msza św., po której zgromadzeni w pochodzie wyruszą na pl. Sejmu Śląskiego, gdzie odbędzie się uroczysty apel z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja zakończony defiladą pododdziałów.


Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.1µg/m3 PM2.5: 8.5µg/m3