Jak wygląda dzielnica zrównoważonego rozwoju w Polsce?

Dzielnica zrownowazonego rozwoju siewierz jeziorna

Redakcja

29 sierpnia, 2023

Wyobrażacie sobie samowystarczalne osiedle mieszkaniowe położone w urokliwym i malowniczym miejscu, poza dużymi aglomeracjami, choć jednocześnie w zasięgu ważnych tras komunikacyjnych? Tym właśnie jest Miasteczko Siewierz Jeziorna. Jaki jest plan na rozwój dzielnicy?

Siewierz Jeziorna – czym jest zrównoważona dzielnica?

Siewierz Jeziorna to pierwsza w Polsce dzielnica budowana w myśl zrównoważonego rozwoju. Projekt jest realizowany konsekwentnie od wielu lat zgodnie z nurtem nowej urbanistyki, którą reprezentuje m.in. Léon Krier. Luksemburskiemu architektowi udało się przerodzić swe idee w rzeczywistość i faktycznie doprowadzić do powstania miasteczka Poundbury w Wielkiej Brytanii, które nieustannie jest rozbudowywane. Jest ono dużą inspiracją dla powstawania nowej dzielnicy w Siewierzu, które zresztą kilka lat temu odwiedził osobiście Krier.

Paradoksalnie założenia nowej urbanistyki polegają na powrocie do tradycyjnych rozwiązań urbanistycznych, czyli m.in. projektowi głównego placu, rynku czy starego miasta, w którym będzie skupiało się centrum życia lokalnej społeczności. Jednocześnie idea zakłada ograniczenie ruchu samochodowego na rzecz ułatwienia ruchu pieszym, dzięki czemu powstawanie kładek czy podziemnych przejść jest zbędne. Dodatkowo, w ramach idei zrównoważonego rozwoju, zarówno twórcy, jak i mieszkańcy dążą do ograniczenia zużycia energii oraz optymalnego i oszczędnego wykorzystania dostępnych zasobów. Niektórzy ten typ przestrzeni miejskiej określają jako „eko-osiedle”.

Siewierz Jeziorna – mieszkania w zrównoważonej dzielnicy

Dzielnica Siewierz Jeziorna jest położona w niezwykle malowniczym miejscu w południowo-zachodniej części Siewierza w województwie śląskim. Miasteczko powstaje również tuż nad zalewem Przeczycko-Siewierskim, co stanowi bardzo duży atut, zwłaszcza dla miłośników sportów wodnych czy aktywnego wypoczynku nad jeziorem. Na terenie dzielnicy znajdują się m.in. piekarnia i kawiarnia, żłobek, fryzjer, ale również przystanek autobusowy łączący osiedle z Siewierzem i okolicą. W zaledwie kwadrans można stąd dotrzeć samochodem do międzynarodowego lotniska w Pyrzowicach, a w 20 min do centrum Katowic.

Bardzo ważnym aspektem dla twórców miasteczka w Siewierzu jest zapewnienie samowystarczalności energetycznej dzielnicy. Z tego powodu niedawno we współpracy z firmą E.ON opracowano masterplan w tym celu.

Masterplan zapotrzebowania energetycznego dla miasteczka stanowi analizę możliwości osiągnięcia jak największej samowystarczalności energetycznej. Koncept zawiera również szereg rekomendowanych dla tego miejsca technologii oraz wyznacza kierunki zalecanych zmian na drodze do jego zrównoważonego rozwoju. Szczególnie istotnym aspektem tego projektu jest zwiększenie stabilności cen energii dla mieszkańców, poprzez możliwie jak największe uniezależnienie się od jej dostaw z zewnątrz. Liczymy, że wspólnie osiągniemy ten cel dzięki stworzeniu własnej, efektywnej generacji oraz wsparciu ze strony lokalnej społeczności – komentuje Andrzej Modzelewski, prezes E.ON.

Firma E.ON opracowała trzy scenariusze rozwoju samowystarczalności energetycznej miasteczka w Siewierzu, z czego trzeci jest najbardziej ambitny. Szacuje się, że dzielnica zostanie w pełni zabudowana w 2045 roku, a jej zapotrzebowanie na energię elektryczną wyniesie od 30 do 33 GWh.

Pierwszy scenariusz zakłada, że przy wykorzystaniu instalacji fotowoltaicznych na dachach budynków oraz pomp ciepła odnawialne źródła pokryją ok. 19 proc. zapotrzebowania energii elektrycznej dzielnicy.

Zgodnie z wariantem drugim miasteczko będzie samowystarczalne w 41 proc. Poza instalacjami fotowoltaicznymi i pompami ciepła planuje się podnieść samowystarczalność za pomocą carportów z panelami fotowoltaicznymi.

Celem nadrzędnym jest jednak wygenerowanie do 2045 roku energii elektrycznej spełniającej aż 72 proc. zapotrzebowania miasteczka. Na taki wzrost wpływa uzupełnienie planu o kolejne źródło OZE w postaci instalacji gazyfikacji biomasy w kogeneracji.

Siewierz Jeziorna mieszkania na sprzedaż – jaką inwestycję wybrać?

Mimo że miasteczko w Siewierzu powstaje na peryferiach miejskich aglomeracji, to przyciąga ono do siebie swoją nowoczesnością oraz położeniem tuż nad malowniczym jeziorem Przeczyckim. Komfortowe i proekologiczne rozwiązania oferuje inwestycja Murapol Siewierz Jeziorna na terenie dzielnicy.

Naszą inwestycję wyróżnia m.in. możliwość korzystania z urządzeń smart home dzięki systemowi HMS. Mieszkańcy mają zatem możliwość sterować elektrycznością, temperaturą czy zaworami wody na odległość, za pomocą aplikacji mobilnej. Inteligentne zarządzanie mediami pozwala zmniejszyć zużycie energii elektrycznej i cieplnej nawet o 29% w skali roku, co dokłada dodatkową cegiełkę do zrównoważonego i ekologicznego rozwoju miasteczka. Na terenie naszego osiedla przewidziano również stację ładowania pojazdów elektrycznych dla entuzjastów niskoemisyjnych środków transportu. Zachęcam do skorzystania z naszej oferty, ponieważ posiadamy gotowe do odbioru mieszkania, co oznacza, że klucze można otrzymać zaraz po zakupie – mówi Łukasz Tekieli, dyrektor ds. sprzedaży w Grupie Murapol.

Mieszkania w inwestycji Murapol Siewierz Jeziorna są również wyposażone w filtry antysmogowe montowane w nawiewnikach okiennych, które zapewniają stały dopływ świeżego powietrza, wolnego od alergenów, pyłków czy owadów. Wiele lokali mieszkalnych dewelopera oferuje również dwustronną ekspozycję, co jeszcze bardziej pozwala delektować się przyrodą okolicy. Do wszystkich mieszkań przynależy również dodatkowa przestrzeń plenerowa w formie przestronnych tarasów z zielonymi ogródkami na parterach oraz balkonów na piętrach. Dużym atutem mieszkania na terenie dzielnicy są bezpłatne miejsca postojowe dla samochodów.

W nowych budynkach deweloper zadbał także o wysoką jakość wykończenia części wspólnych. W holach wejściowych montowane są duże lustra i estetyczne skrzynki pocztowe, a w na korytarzach i klatkach schodowych energooszczędna oprawa liniowa LED. Wykończenia składają się ponadto z trwałych płytek gresowych o delikatnym i stonowanym designie, paneli meblowych na ścianach w naturalnie złotym kolorze oraz tynku mozaikowego.

Interesuje Was zakup mieszkania? Siewierz Jeziorna to idealne osiedle do zamieszkania i zrównoważonego, ekologicznego życia.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.5µg/m3 PM2.5: 11.4µg/m3