Dzięki akcji MPGK w Katowicach zebrano 1,5 tony elektroodpadów

Fot 1 Planeta ma ponad 1 5 tony elektroodpadow mniej

Redakcja

5 października, 2022

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach zorganizowało specjalną akcję, podczas której mieszkańcy mogli oddać elektroodpady, a w zamian otrzymać kompost i nasiona łąk kwietnych. Dzięki temu więcej tych problematycznych odpadów zostało przetworzonych, a dodatkowym zyskiem będą kolejne zasadzone rośliny.

W ostatnim czasie MPGK prowadziło akcję zbierania elektroodpadów, które można było oddać na parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach, gdzie ustawiony był specjalny kontener. W ramach akcji oddano 1 680 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Najczęściej mieszkańcy dostarczali do kontenera zużyte urządzenia AGD tj.: lodówki, kuchenki, kilka pralek, mniejsze i większe zamrażarki, okapy kuchenne, odkurzacze. Sporą część zebranych odpadów stanowił drobny sprzęt RTV i komputerowy: radia, radiobudziki, głośniki, monitory, laptopy, tablety.

Wszystkie osoby, które oddały do zagospodarowania zużyty sprzęt, otrzymywały w zamian kompost, nasiona kwietnej łąki oraz drobne upominki firmowe. W sumie wydano ponad 150 worków z kompostem i prawie 70 opakowań nasion łąki kwietnej. 

Całość odebranych podczas akcji odpadów trafiła bezpośrednio po zakończonej zbiórce do instalacji zagospodarowania odpadów zużytego sprzętu elektrycznego, znajdującej się w okolicach Krakowa. Tam przechodzą one najpierw przez linię ręcznego demontażu, gdzie pracownicy wyciągają wszelkie ruchome elementy. Następnie ze sprzętu są odsysane szkodliwe gazy, a reszta zostaje rozdrobniona. To, co uda się z takiego sprzętu odzyskać, staje się materiałem, który trafia do dalszego użycia, a składniki szkodliwe są odpowiednio neutralizowane, aby nie szkodziły środowisku.

"Cieszymy się, że mieszkańcy skorzystali z kolejnej możliwości, aby w odpowiedzialny sposób pozbyć się elektroodpadów. Można powiedzieć, że nasza akcja trwała 24 godziny – tyle wychodzi po zsumowaniu czasu, jaki przez tydzień mieszkańcy mieli na oddawanie odpadów na parafię. Oznacza to, że przez godzinę pojawiało się ok. 70 kg elektroodpadów, co jest dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę lokalny charakter zbiórki. Te ponad 1,5 tony odpadów zamiast zalegać gdzieś lub zostać wyrzucone, trafiło do nas, a dzięki temu zostało odpowiednio przetworzone i unieszkodliwione. Dzięki temu nasza planeta ma 1680 kg odpadów mniej do dźwigania. Brawa dla mieszkańców!"– podsumowuje akcję Damian Stępień, dyrektor ds. administracyjno-eksploatacyjnych w MPGK Katowice. 

"Warto również pamiętać, że elektroodpady można przez cały rok oddawać do naszych Gminnych Punktów Zbierania Odpadów, a takie akcje mają na celu wytworzenie w mieszkańcach nawyku do bardziej odpowiedzialnego myślenia o odpadach" – dodaje Damian Stępień. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 16.5µg/m3 PM2.5: 15.0µg/m3