Dzieci nie powinny przychodzić na odwiedziny chorych? Apel szpitala

Pexels pixabay 236380

Redakcja

18 sierpnia, 2022

Wojewódzki szpital specjalistyczny w Jastrzębiu-Zdroju przypomina pacjentom zasady odwiedzin. Personel i pacjenci skarżą się na rodzinne odwiedziny chorych z dziećmi, które zamieniają się w spotkania towarzyskie, a znudzeni milusińscy zaczynają biegać po salach. Chorzy nie idą do szpitala dla rozrywki - upomina placówka.

Gdy pandemia koronawirusa wreszcie się skończyła, chorzy i ich rodziny odetchnęli z ulgą - w końcu będzie można odwiedzać swoich bliskich przebywających w placówkach medycznych. Jednak niektórzy potraktowali zniesienie zakazu odwiedzin trochę zbyt dosłownie i do chorych przychodzą jak ... na kawę. 

Szpital wojewódzki w Jastrzębiu-Zdroju przypomina, że stan zagrożenia epidemiologicznego nadal trwa. I choć w placówce nie ma już oddziału covidowego, to przypadki zakażeń wśród pacjentów nadal się zdarzają. Dlatego medycy proszą o przestrzeganie nakazu zasłaniania nosa i ust w placówkach medycznych, dezynfekcję rąk i przestrzeganie zasad odwiedzin. 

Jak w każdej instytucji, także w szpitalu należy się odpowiednio zachowywać. Prawa Pacjenta umożliwiają odwiedziny, ale niestety niejednokrotnie obserwowałem jak do pacjenta, który nazajutrz miał być wypisany, przychodziła cała rodzina z dziećmi, które znudzone długą wizytą biegały po sali chorych – mówi dr n. med. Józef Danek Zastępca Dyrektora ds. lecznictwa WSzS Nr 2 odwiedziny powinny służyć pacjentowi jako wsparcie w trudnej chwili, a nie być towarzyskim spotkaniem, które dodatkowo nie pozwala innym pacjentom na sali wypocząć. Te osoby nie przebywają w placówce dla rozrywki. Może być tak, że sąsiad z łóżka obok cierpi, albo jest w cięższym stanie i potrzebuje spokoju, a liczna grupa odwiedzających ten spokój zakłóca. Empatia i zdrowy rozsądek to podstawa!

Jak więc należy się zachować? Najlepiej ograniczyć się do krótkiej wizyty w bardzo wąskim gronie, zachować ciszę i spokój, pocieszyć chorego, przynieść mu najpotrzebniejsze rzeczy. Dzieci nieraz nie rozumieją powagi sytuacji, więc o ile to nie jest konieczne, lepiej niech zostaną w domu. Ważne jest, aby zapytać wcześniej w jakich godzinach można przyjść na oddział, żeby uniknąć pory posiłków, badań, wizyty lekarskiej itp. Jeżeli na sali pojawi się lekarz, pomieszczenie należy opuścić, gdyż prawdopodobnie będą przekazywane informacje o stanie zdrowia, często nie tylko naszej bliskiej osoby, ale też pozostałych. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.9µg/m3 PM2.5: 9.1µg/m3