Dworzec w Dąbrowie Górniczej - Ząbkowicach zostanie wyremontowany

Dworzec zabkowice

Redakcja

24 listopada, 2023

Rada Miejska w Dąbrowie Górniczej jednogłośnie poparła uchwałę zabezpieczającą środki na wynajem przez miasto powierzchni na dworcu w Ząbkowicach, który ma być zmodernizowany. Jego właściciel, PKP S.A., zyskał tym samym gwarancję, że po kompleksowym remoncie budynek zostanie zagospodarowany i ponownie będzie służył mieszkańcom.

Deklaracja ze strony miasta o chęci wynajęcia części zmodernizowanego budynku pojawiała się w maju 2022 r. Wtedy właśnie kolejowa spółka zdecydowała się wpisać remont do Programu Inwestycji Dworcowych. Od tego czasu prowadzone były też rozmowy o warunkach wynajmu i przede wszystkim o tym, co może znaleźć się w odnowionym obiekcie.

– Teraz, przyjmując uchwałę, potwierdziliśmy naszą wolę wynajmu i opłaty czynszu. Dzięki temu PKP może zlecać prace projektowe i budowlane. Zależy nam na tym, aby przywrócić temu budynkowi funkcje dla mieszkańców. Na dworzec powinny wrócić kasy biletowe i poczekalnia. Rozmawialiśmy z Pocztą Polską, aby ulokowała tu swoją placówkę. Na pierwszym piętrze chcemy stworzyć przestrzeń dla mieszkańców, którzy swoje pomysły co do tego miejsca przekazywali m.in. podczas konsultacji społecznych – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent miasta.

W najbliższym czasie PKP S.A. ma wyłonić wykonawcę, który przeprowadzi prace zabezpieczające w zniszczonym i nieużytkowanym budynku.

– Budowa dworca ruszyła w 1867 r. Ten obiekt ma ważny aspekt historyczny, architektoniczny, ale również sentymentalny. Wokół niego rozwijały się Ząbkowice. Teraz przyszedł czas, aby znów służył mieszkańcom. Modernizacja to nie ma być sztuka dla sztuki, ale działanie, które przywróci temu miejscu życie. Są koncepcje na zagospodarowanie dworca, które szczegółowo będziemy konsultować z mieszkańcami – mówi Piotr Bobrowski, radny miejski.

Otoczenie ząbkowickiego dworca w ostatnich latach pozytywnie się zmieniło. Miasto i PKP wybudowały tunel pod torami przy stacji, który pozwala sprawnie i bezpiecznie dostać się na perony, a także przemieszczać się między częściami dzielnicy. Przy budynku powstał parking i zatoka autobusowa. Dąbrowski samorząd ma w planach kolejne działania w tym rejonie, związane z uporządkowaniem i modernizacją terenu, który można pozyskać od kolei. Pozwoliłoby to m.in. na utworzenie tam centrum przesiadkowego z prawdziwego zdarzenia, z większą liczbą miejsc parkingowych i stanowiskami dla autobusów.

powiązane artykuły:

Bez tytulu 94
Lokalne 21 listopada, 2023

Dąbrowski bus dla seniora od czwartku 23 listopada znów będzie do dyspozycji mieszkanek i mieszk

Auchandg
Lokalne 18 listopada, 2023

Budynek po supermarkecie Auchan przy ul. Porozumienia Dąbrowskiego 1980 w Dąbrowie Górniczej stra

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.1µg/m3 PM2.5: 9.3µg/m3