Dwie statuetki Oscarów dla filmu, który powstał m.in. w Katowicach

Strefainteresow

Redakcja

11 marca 2024

W nocy z niedzieli na poniedziałek polskiego czasu rozdano tegoroczne Oscary. Film „Strefa interesów” Jonathana Glazera był nominowany w pięciu kategoriach, a finalnie zdobył aż dwie statuetki. Zdjęcia do filmu powstały m.in. w gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Produkcja była koprodukowana przez Instytucję Filmową Silesia Film. "Strefa Interesów" została nominowana do pięciu kategorii Oscarów, czyli najważniejszej nagrody w branży filmowej:

  • Najlepszy Film
  • Najlepszy Film Międzynarodowy
  • Najlepsza Reżysera
  • Najlepszy Scenariusz Adaptowany
  • Najlepszy Dźwięk.

Film został zrealizowany prawie w całości w Polsce. To amerykańsko-brytyjsko-polska koprodukcja, której światowa premiera odbyła się na festiwalu w Cannes 19 maja 2023 roku. Po stronie polskiej za produkcję odpowiada Ewa Puszczyńska, producentka takich filmów jak „Ida” i „Zimna wojna”.

"Strefa Interesów" opowiada o tym, jak komendant obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau Rudolf Höss i jego żona żyją w domu z ogrodem, który znajduje się tuż obok obozu.

Dwie nagrody

"Strefa Interesów" miała szansę na pięć statuetek. Ostatecznie film w polskiej koprodukcji zdobył dwie nagrody: dla najlepszego filmu międzynarodowego oraz za najlepszy dźwięk.

fot. screen Gutek Film / Zwiastun

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.1µg/m3 PM2.5: 4.6µg/m3