Dwie interwencje samolotu gaśniczego z powodu podpaleń traw

1460x616 17

Redakcja

22 marca, 2022

Dopiero co zaczęła się wiosna, a straż pożarna w województwie śląskim interweniowała już ponad 1500 razy w sprawie pożarów traw. W ostatnich trzech dniach doszło do dwóch poważnych zdarzeń, które mogły skończyć się tragicznie.

Do takiego niebezpiecznego zdarzenia doszło w sobotę w Koziegłówkach (pow. myszkowski), gdzie miał miejsce pożar nieużytków w pobliżu zabudowań gospodarczych. 
Z powodu silnego wiatru o zmiennym kierunku, nastąpił gwałtowny rozwój pożaru, który zagrażał okolicznym budynkom.  Konieczne było zadysponowanie dodatkowych sił i środków w tym samochodu cysterny z KM PSP w Dąbrowie Górniczej i samolotu gaśniczego „Dromader”. Ogień jednak objął swoją powierzchnią 80 ha nieużytków. 
W akcję gaśniczą zaangażowanych było 21 zastępów straży pożarnej (prawie 100 strażaków PSP i OSP).

W poniedziałek do podobnego zdarzenia doszło w Jedlinie. W okolicy ul. Bojszowskiej w wyniku podpalenia trawy, wybuchł rozległy pożar nieużytków rolnych i lasów. Do akcji ponownie wkroczył samolot gaśniczy "Dromader". Spłonęło ponad 10- hektarów terenu.

Od początku 2022 roku strażacy w województwie śląskim wyjeżdżali 1 537 razy do pożarów traw i nieużytków rolnych (w akcjach wzięło udział ponad 13 000 strażaków PSP i OSP). W zdarzeniach śmierć poniosła 1 osoba, a 3 zostały poszkodowane. Spaleniu uległo prawie 700 ha traw i nieużytków. W marcu strażacy gasili już ponad 1300 tego typu pożarówinformuje KW PSP Katowice. Codziennie liczba pożarów trwa rośnie w naszym regionie. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.5µg/m3 PM2.5: 3.3µg/m3