Dwie firmy chcą remontować dom malarza Juliana Fałata w Bystrej

Csm df5aa falatowka 02 894f7d4371

Redakcja

1 września 2020

Dwie firmy złożyły ofertę w przetargu, który ma wyłonić wykonawcę remontu dachu oraz elewacji Fałatówki, domu malarza Juliana Fałata, który znajduje się w Bystrej koło Bielska-Białej – podało we wtorek bielskie Muzeum Historyczne, do którego należy zabytek.

Muzeum zamierza przeznaczyć na remont 680 tys. zł. Jedna z ofert jest nieznacznie niższa. Opiewa na kwotę 679 tys. zł. Druga firma zażądała 983 tys. zł.

Wicedyrektor bielskiego Muzeum Historycznego Wojciech Glądys poinformował, że wykonawca, z którym podpisana zostanie umowa, będzie miał czas na realizację zadania do 20 grudnia br.

Fałatówka jest częścią bielskiego muzeum. Mieści się w niej ekspozycja o charakterze biograficzno-artystycznym, która poświęcona jest Julianowi Fałatowi. Zdaniem Wojciecha Glądysa, w budynku trzeba wyremontować przede wszystkim dach. Dachówka jest zużyta. Elewacja też nie wygląda dobrze.

Fałatówka na czas remontu zostanie zamknięta dla zwiedzających.

Fałatówka mieści się w domu zamieszkiwanym przez artystę od 1910 do śmierci w roku 1929. Wojciech Glądys przypomniał, że zimą 2013 r. bielskie muzeum zakończyło gruntowny remont wnętrz willi w Bystrej.

Julian Fałat urodził się w 1853 r. Kształcił się w Krakowie, Zurychu i Monachium. Przebywał w Rzymie i Hiszpanii. Przez kilka lat pracował na dworze cesarza Wilhelma II w Berlinie. Po powrocie do Krakowa został profesorem i wieloletnim rektorem tamtejszej Szkoły Sztuk Pięknych.

Szczególną popularność zyskał jako twórca akwarel. Posługiwał się również techniką olejną i pastelową. Na początku tworzył w konwencji realistycznej, z czasem zbliżył się do impresjonizmu. Malował głównie sceny myśliwskie i zimowe krajobrazy, także widoki architektury, typy ludowe i portrety, a także sceny rodzajowe. Artysta, chory na płuca, przeprowadził się do Bystrej wraz z rodziną w 1910 r. Zmarł w 1929 r.

Muzeum Fałata w Bystrej powstało w 1973 r. (PAP)

foto: Muzeum.Bielsko.pl

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

24 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.5µg/m3 PM2.5: 4.0µg/m3