Drugi przetarg na Dom Księcia w Częstochowie. Czy tym razem znajdzie się jakiś inwestor?

przetarg na Dom Księcia w Częstochowie

Redakcja

29 grudnia 2022

7,5 mln zł brutto wynosi cena wywoławcza dla Domu Księcia z jego otoczeniem w drugim miejskim przetargu, który zaplanowano pod koniec lutego. W pierwszym postępowaniu, które zakończyło się niepowodzeniem, cena działek z kamienicą wynosiła 10,3 mln zł.

Położony blisko ścisłego centrum Częstochowy, w sąsiedztwie dworców kolejowego i autobusowego okazały budynek jest zlokalizowany pomiędzy aleją Wolności, ul. Jana III Sobieskiego i ul. Boya-Żeleńskiego. Łącznie z oficynami tworzy trzypiętrowy, dwutraktowy czworobok z poprzecznym ramieniem pośrodku i wydatnym parterowym ryzalitem przy narożniku południowo-wschodnim, niegdyś mieszczącym kasyno. Dom Księcia powstał ok. 1912 r. na zamówienie wielkiego księcia Michała Romanowa. Pierwotnie był przeznaczony dla urzędników rosyjskich.
Budynek jest od pewnego czasu wyłączony z użytkowania, w latach 2017-2018 przeprowadzono w nim niezbędne prace zabezpieczające. Jego całkowita powierzchnia użytkowa wynosi 10,2 tys. m2, a kubatura 55 242 m3.
Nieruchomość jest objęta ochroną konserwatora zabytków poprzez wpis do wojewódzkiej ewidencji zabytków. Dom Księcia wraz z otoczeniem posiada dostęp do pełnego uzbrojenia miejskiego.

Zgodnie ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Częstochowy, budynek leży w strefie zabudowy usługowo-mieszkaniowej.


Ewentualna sprzedaż odbędzie się w drodze przetargu ustnego nieograniczonego. Cena wywoławcza oparta na aktualnej wycenie dla nieruchomości będących przedmiotem przetargu (Dom Księcia wraz z działkami przylegającymi niezbędnymi do obsługi budynku) wynosi w drugim przetargu 7,5 mln zł. Przetarg zaplanowano na 27 lutego 2023 r. , termin wpłacenia wadium to 23 lutego.

powiązane artykuły:

nowy rozkład jazdy tramwajów w Częstochowie
Wiadomości 1 stycznia 2023

Od 1 stycznia 2023 r. zostaną wprowadzone zmiany w komunikacji miejskiej w Częstochowie. Będzie w

zbiórka dla częstochowskiego schroniska
Wiadomości 27 grudnia 2022

Ponad 2 tony karmy, 150 koców, leżanki i inne akcesoria udało się zebrać w czasie akcji „Charytat

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

23 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.3µg/m3 PM2.5: 2.1µg/m3