Drugi dzień protestu w siedzibie PGG

IMG 20220711 084436
Kastelik

Szymon Kastelik

12 lipca, 2022

Już ponad 24 godziny związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej okupują siedzibę Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach. Domagają się rozmów z przedstawicielami rządu.

W poniedziałek rano (11 lipca) związkowcy działający w Polskiej Grupie Górniczej weszli do siedziby spółki. Domagają się rozmów z przedstawicielem Ministerstwa Aktywów Państwowych: wiceministrem Piotrem Pyzikiem lub wicepremierem Jackiem Sasinem. 

- W ostatnim czasie nie możemy doprosić się spotkania z MAP. Nie możemy doprosić się, żeby Jacek Sasin zainteresował się górnictwem - mówi Rafał jedwabny WZZ "Sierpień 80".

Związkowcy od kilku miesięcy wnioskują o spotkanie z ministrem aktywów państwowych, wicepremierem Jackiem Sasinem i renegocjację umowy społecznej, która przewiduje zmniejszenie wydobycia i zmniejszenie zatrudnienia, co jest aktualnie niemożliwe ze względu sankcji na Rosję, które wymuszają zmniejszenie wydobycia. 

Związkowcy podkreślają, że ich zwiększona praca nie idzie w parze z większym wynagrodzeniem i wnioskują o wyrównanie płac względem inflacji. 

W ubiegłym tygodniu związkowcy napisali list otwarty do Jacka Sasina. Wskazali w nim, że domagają się rozmów z rządem i odpowiedź na pytania:  jakie są plany rządu i Ministerstwa Aktywów Państwowych wobec górnictwa oraz samej PGG w obszarze inwestycji w nowe złoża, a także zatrudnienia nowych pracowników w związku z pojawiającymi się naciskami na zwiększenie eksploatacji węgla?

 

Rzecznik Ministerstwa Aktywów Społecznym, Karol Manys przekazał, że wiceminister Pyzik przyjedzie w środę do Katowic. - Zarząd PGG oraz MAP są w stałym dialogu ze stroną społeczną. W środę do Katowic wybiera się minister Piotr Pyzik Kolejne spotkanie zaplanowane jest na piątek. Wykorzystywanie kryzysu energetycznego do eskalacji napięć nie leży w interesie Polski i górników - napisał rzecznik na Twitterze.

We wtorek o godzinie 7:00 rozpoczęła się druga doba okupacji budynku Polskiej Grupy Górniczej. Związkowcy pozostaną w siedzibie spółki przynajmniej do zakończenia środowego spotkania z wicepremierem Pyzikiem.  

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 43.8µg/m3 PM2.5: 34.1µg/m3